LAJMI I FUNDIT:

Qeveria e opozita pro ndryshimit, por Ligji i Festave Zyrtare mbetet akoma i njëjtë

Qeveria e opozita pro ndryshimit, por Ligji i Festave Zyrtare mbetet akoma i njëjtë

Disa legjislatura kanë tentuar të ndryshojnë Ligjin për festat zyrtare por nuk ja kanë arritur. Ngjashëm edhe kjo legjislaturë e ka pasur në rend dite por e ka shtyrë për seanca tjera. Nga opozita ka kërkesa specifike se cilat data do të duhej të largoheshin nga lista si ditë pushimi.

Reklama

Aktualisht sipas ligjit janë 11 data festash që pushohet, e tetë të tjera janë data memoriale.

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri thotë se disa data duhet të largohen nga kalendari i festave zyrtare.

Fe

“Do të punojë në Kuvend që disa ditë feste t’i largojë nga ky ligj. Njëra ndër to është Dita e Evropës që nuk festohet askund në botë. Janë edhe disa ditë tjera që nuk përkojnë asgjë me realitetin në Kosovë e as atë evropian. Kosova ka më së shumti ditë feste në rajon”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Besnik Tahiri.

Deputeti i LVV-së, Valon Ramadani thotë se janë duke punuar që të shmangin pushimin në ditë të punës kur festat qëllojnë në fundjavë.

“Do të kontribuojmë që festat kur të bien në fundjavë atë ditë të jetë festë e jo të hënën, siç ndodh zakonisht tek ne që të shtunën është festa e pushimi bëhet të hënën. Kjo në fakt iu bëhet e padrejtë edhe punëtorëve të sektorit privat që nuk pushojnë njëjtë sikurse ata në sektorin publik”.

Megjithëse ka kompromis nga shumica e deputetëve shqiptarë në Kuvendin e Kosovës, problematikë është bërë mungesa e deputetëve të pakicës që janë të nevojshëm për kalimin e ligjit.

“Siç jeni në dijeni Ligji për Festat Zyrtare që është miratuar në vitin 2008, bënë pjesë në Legjislacionin me Interes Vital, andaj për ndryshimin e tij duhet edhe shumica e votave të komuniteteve që kanë vende të rezervuara. Pra plotësim-ndryshimi nuk varet vetëm nga vullneti i shumicës parlamentare”.

Ndryshimet u tentuan në Kuvend disa javë më parë, por që u shtynë në seancat e ardhshme për shkak të mungesë së deputetëve të minoriteteve./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Serbi nga Kosova shkoi në tubimin e partisë së Vuçiqit në Beograd, u lëndua për vdekje afër Nishit – familjarët kërkojnë drejtësi

Serbi nga Kosova shkoi në tubimin e partisë së Vuçiqit në Beograd, u lëndua për vdekje afër Nishit – familjarët kërkojnë drejtësi

Lajme
Serbët bëjnë fushatë kundër ushtarit amerikan që po qëndron në veri, bëjnë thirrje edhe për vrasjen e tij

Serbët bëjnë fushatë kundër ushtarit amerikan që po qëndron në veri, bëjnë thirrje edhe për vrasjen e tij

Lajme
Policia kërkon ndihmë nga qytetarët për arrestimin e një personi, i përfshirë në disa vepra penale

Policia kërkon ndihmë nga qytetarët për arrestimin e një personi, i përfshirë në disa vepra penale

Lajme
Kryetari i Zveçanit dhe ai i Zubin Potokut të gatshëm të punojnë nga objekti i komunës kur situata të stabilizohet

Kryetari i Zveçanit dhe ai i Zubin Potokut të gatshëm të punojnë nga objekti i komunës kur situata të stabilizohet

Elfije Boletini
Qetë në veri, numër i vogël i protestuesve

Qetë në veri, numër i vogël i protestuesve

Lajme
Shtëpia e Bardhë, thirrje Kosovës dhe Serbisë të ulin tensionet

Shtëpia e Bardhë, thirrje Kosovës dhe Serbisë të ulin tensionet

Lajme
Kalo në kategori