Të martën u shpallën nominimet për edicionin e 64-të të ndarjes së çmimeve më të mëdha të muzikës, Grammy Awards 2022.

Jon Batiste kryeson listën me gjithsej me 11 nominime; ndjekur nga Justin Bieber, Doja Cat dhe H.E.R. me nga tetë nominime secili, dhe Billie Eilish dhe Olivia Rodrigo të cilat kanë marrë nga shtatë nominime.

Përndryshe përkundrejt faktit që këngëtaret shqiptare me famë botërore: Bebe Rexha, Ava Max dhe Dua Lipa kishin bërë aplikimet e tyre për t’u nominuar në Grammy Awards 2021, asnjëra prej tyre nuk ia ka dalë të nominohet në asnjë kategori.

Dua Lipa në Grammy Awards 2021 (Foto: Getty Images)

Reklama

Ndërkohë grupi i famshëm suedez ABBA kanë arritur që për herë të parë në karrierën e tyre të nominohen për një çmim Grammy.

Reklama

Ceremonia do të jetë e para që kur çmimet bënë një ndryshim të madh në procesin e saj të nominimit: në fund të prillit, bordi i Akademisë së Regjistrimit, organi drejtues i Grammy-t, votoi për të eliminuar përdorimin e komiteteve anonime ekspertësh për të pakësuar finalen – fletëvotimi në dhjetëra kategori, një praktikë që kishte filluar që nga viti 1989.

Grammy Awards janë kritikuar vitet e fundit nga artistë të shquar duke përfshirë: Jay-Z, Drake, Kanye West dhe Frank Ocean, të cilët përforcuan shqetësimet se artistët me ngjyrë janë miratuar në mënyrë rutinore, në kategoritë kryesore të të gjitha zhanreve.

Reklama

Ceremonia do të mbahet më 31 janar 2022, në Crypto.com Arena (dikur Staples Center) në Los Angeles. /Telegrafi/

Kjo është lista e plotë e nominimeve:

Reklama

REGJISTRIMI MUZIKOR I VITIT
ABBA – I Still Have Faith in You
Jon Batiste – Freedom
Tony Bennett, Lady Gaga – I Get a Kick Out of You
Justin Bieber, Daniel Cesar, Giveon – Peaches
Brandi Carlile – Right on Time
Doja Cat, SZA – Kiss Me More
Billie Eilish – Happier Than Ever
Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)
Olivia Rodrigo – Drivers License
Silk Sonic – Leave the Door Open

Reklama

ALBUMI I VITIT
We Are – Jon Batiste
Tony Bennett and Lady Gaga – Love for Sale
Justin Bieber – Justice (Triple Chucks Deluxe)
Doja Cat – Planet Her (Deluxe)
Billie Eilish – Happier Than Ever
H.E.R. – Back of My Mind
Lil Nas X – Montero
Olivia Rodrigo – Sour
Taylor Swift – Evermore
Kanye West – Donda

Reklama

KËNGA E VITIT
Ed Sheeran – Bad Habits
Alicia Keys, Brandi Carlile – A Beautiful Noise
Olivia Rodrigo – Drivers License
H.E.R. – Fight for You
Billie Eilish – Happier Than Ever
Doja Cat, SZA – Kiss Me More
Silk Sonic – Leave the Door Open
Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)
Justin Bieber, Daniel Cesar, Giveon – Peaches
Brandi Carlile – Right on Time

Reklama

ARTISTI I RI MË I MIRË
Arooj Aftab
Jimmie Allen
Baby Keem
Finneas
Glass Animals
Japanese Breakfast
The Kid Laroi
Arlo Parks
Olivia Rodrigo
Saweetie

PERFORMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT POP
Justin Bieber – Anyone
Brandi Carlile – Right on Time
Billie Eilish – Happier Than Ever
Ariana Grande – Positions
Olivia Rodrigo – Drivers License

Reklama

PERFORMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT POP
Tony Bennett, Lady Gaga – I Get a Kick Out of You
Justin Bieber, Benny Blanco – Lonely
BTS – Butter
Coldplay – Higher Power
Doja Cat, SZA – Kiss Me More

ALBUMI MË I MIRË TRADICIONAL
Tony Bennett, Lady Gaga – Love for Sale
Norah Jones – ’Til We Meet Again (Live)
Tori Kelly – A Tori Kelly Christmas
Ledisi – Ledisi Sings Nina
Willie Nelson – That’s Life
Dolly Parton – A Holly Dolly Christmas

Reklama

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT POP
Justin Bieber – Justice (Triple Chucks Deluxe)
Doja Cat – Planet Her (Deluxe)
Billie Eilish – Happier Than Ever
Ariana Grande – Positions
Olivia Rodrigo – Sour

REGJISTRIMI MË I MIRË MUZIKOR I ZHANRIT DANCE/ELECTRONIC
Afrojack & David Guetta – Hero
Ólafur Arnalds, Bonobo – Loom
James Blake – Before
Bonobo, Totally Enormous Extinct Dinosaurs – Heartbreak
Caribou – You Can Do It
Rüfüs du Sol – Alive
Tiësto – the Business

Reklama

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT DANCE/ELECTRONIC
Black Coffee – Subconsciously
Illenium – Fallen Embers
Major Lazer – Music Is The Weapon (Reloaded)
Marshmello – Shockwave
Sylvan Esso – Free Love
Ten City – Judgement

Reklama

ALBUMI MË I MIRË KONTEMPORAN
Randy Brecker, Eric Marienthal – Double Dealin’
Rachel Eckroth – The Garden
Taylor Eigsti – Tree Falls
Steve Gadd Band – At Blue Note Tokyo
Mark Lettieri – Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK
AC/DC – Shot in the Dark
Black Pumas – Know You Better (Live From Capitol Studio A)
Chris Cornell – Nothing Compares 2 U
Deftones – Ohms
Foo Fighters – Making a Fire

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK
Weezer – All My Favorite Songs
Kings of Leon – The Bandit
Mammoth WVH – Distance
Paul McCartney – Find My Way
Foo Fighters – Waiting on a War

Reklama
Reklama

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT ROCK
AC/DC – Power Up
Black Pumas – Capitol Cuts – Live From Studio A
Chris Cornell – No One Sings Like You Anymore Vol. 1
Foo Fighters – Medicine at Midnight
Paul McCartney – McCartney III

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT ALTERNATIVE
Fleet Foxes – Shore
Halsey – If I Can’t Have Love, I Want Power
Japanese Breakfast – Jubilee
Arlo Parks – Collapsed in Sunbeams
St. Vincent – Daddy’s Home

PERFORMANCA MË E MIRË R&B
Snoh Aalegra – Lost You
Justin Bieber, Daniel Cesar, Giveon – Peaches
H.E.R. – Damage
Silk Sonic – Leave the Door Open
Jazmine Sullivan – Pick Up Your Feelings

Reklama

PERFORMANCA MË E MIRË R&B
H.E.R. – Damage
SZA – Good Days
Giveon – Heartbreak Anniversary
Silk Sonic – Leave the Door Open
Jazmine Sullivan – Pick Up Your Feelings

Reklama

ALBUMI MË I MIRË R&B
Snoh Aalegra – Temporary Highs in the Violet Skies
Jon Batiste – We Are
Leon Bridges – Gold-Diggers Sound
H.E.R. – Back of My Mind
Jazmine Sullivan – Heaux Tales

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT RAP
Baby Keem, Kendrick Lamar – Family Ties
Cardi B – Up
J. Cole, 21 Savage & Morray – My Life
Drake, Future, Young Thug – Way Too Sexy
Megan Thee Stallion – Thot Shit

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT RAP
DMX, Jay-Z, Nas – Bath Salts
Saweetie, Doja Cat – best Friend
Baby Keem, Kendrick Lamar – Family Ties
Kanye West, Jay-Z – Jail
J. Cole, 21 Savage & Morray – My Life

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT RAP
J. Cole – The Off-Season
Drake – Certified Lover Boy
Nas – King’s Disease II
Tyler, the Creator – Call Me If You Get Lost
Kanye West – Donda

Reklama

PERFORMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT COUNTRY
Luke Combs – Forever After All
Mickey Guyton – Remember Her Name
Jason Isbell – All I Do Is Drive
Kacey Musgraves – Camera Roll
Chris Stapleton – You Should Probably Leave

PERFORMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT COUNTRY
Jason Aldean, Carrie Underwood – If I Didn’t Love You
Brothers Osborne – Younger Me
Dan + Shay – Glad You Exist
Ryan Hurd, Maren Morris – Chasing After You
Elle King, Miranda Lambert – Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT COUNTRY
Maren Morris – Better Than We Found It
Kacey Musgraves – Camera Roll
Chris Stapleton – Cold
Thomas Rhett – Country Again
Walker Hayes – Fancy Like
Mickey Guyton – Remember Her Name

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT COUNTRY
Brothers Osborne – Skeletons
Mickey Guyton – Remember Her Name
Miranda Lambert, Jon Randall, Jack Ingram – The Marfa Tapes
Sturgill Simpson – The Ballad of Dood & Juanita
Chris Stapleton – Starting Over

KLIPI MË I MIRË I VITIT
AC/DC – Shot in the Dark
Jon Batiste – Freedom
Tony Bennet, Lady Gaga – I Get a Kick Out of You
Justin Bieber, Daniel Cesar – Peaches
Billie Eilish – Happier Than Ever
Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)

KOLONA ZANORE MË E MIRË E VITIT
Bo Burnham – Inside
David Byrne – David Byrne’s American Utopia
Billie Eilish – Happier Than Ever (A Love Letter to Los Angeles)
Jimi Hendrix – Music, Money, Madness…Jimi Hendrix in Maui
Various Artists – Summer of Soul