PSG triumfon ndaj Dortmund – vendosin golat e Kylian Mbappe dhe Achraf Hakimi

Paris Saint-Germain ka shënuar fitore me rezultat 2-0 në sfidën e tyre hapëse në Ligën e Kampionëve ndaj Dortmund.

Ndeshja nisi keq për ekipin mysafir pasi që ata u detyruan të bëjnë zëvendësimin e parë që në minutën e 14-të të ndeshjes me Marcel Sabitzer që u largua shkak i lëndimit për t’ia liruar vendin Felix Nmechas.

Rasti i parë serioz për gol erdhi në minutën e 19-të kur Vitinha pasi pranon një pasim të mirë brenda zonës, bën një goditje të fuqishme e cila përfundoi në shtyllën e majtë të Kobel.

Në minutën e 40-të u ndërpre ndeshja me pretekstin se Niklas Sule ka shkaktuar penallti brenda zonës, por pas rishikimit nga VAR, gjyqtari Jesus Manzano tha se nuk kishte asgjë të palejuar.

Me këtë rezultat (0-0) dy skuadrat shkuan në zhveshtore.

Lexo po ashtu Renditja e 32 klubeve të Ligës së Kampionëve sa i përket shpenzimeve: PSG dhe City në krye, Barcelona e fundit

Me të filluar pjesa e dytë, në minutën e 47-të të takimit, Parisi arrin që të fitojë penallti, të cilën e konkretizoi në gol Kylian Mbappe(1-0).

Pas golit të shënuar, Parisi nuk u ndal dhe vazhdoi me përpjekjet për të shënuar gol.

Atë e gjetën vetëm pas diku dhjetë minutave, ku arritën ta dyfishojnë epërsinë me një gol të bukur nga Achraf Hakimi i cili shfrytëzoi për mrekulli asistimin e Vitinhas (2-0).

Mundësia e parë për gol në këtë ndeshje për Dortmundin erdhi në minutën e 79-të kur i sapo inkuadruari në lojë, Jamie Bynoe-Gittens, bën një goditje precize e cila ndalet në shtyllë.

Deri në fund të ndeshjes të dyja skuadrat patën rastet e tyre, por rezultati mbeti ashtu siç ishte më herët, dhe Parisi mori fitoren e parë në fazën e grupeve./Telegrafi/

Nga Spanja raportojnë se Lunin ka arritur marrëveshje me gjigantin e Ligës Premier

Ancelotti tregon se cili ishte momenti kyç që e ndihmoi Real Madridin ta fitonte La Ligën

Bisedimet kanë nisur, Jose Mourinho befason të gjithë me skuadrën e tij të re

Ish-futbollisti që e la karrierën profesioniste për t'u bërë luftëtar në UFC tani po shpartallon kundërshtarët