A ekziston një gjë e tillë si “shumë sentimentale” në një funeral?

Mesa duket kështu mendon familja mbretërore, shkruan New York Post.

Sipas dokumenteve të Arkivit Kombëtar Britanik, stafi i pallatit fillimisht donte ta refuzonte Elton Johnin si interpretues për funeralin e Princeshës Diana, duke pretenduar se kënga që ai zgjodhi ishte “shumë sentimentale”.

Si një mik i ngushtë i princeshës së ndjerë, John ripërpunoi këngën “Candle in the Wind” për funeralin në vitin 1997.

Kantautori dhe tekstshkruesi Bernie Taupin rishkruan rreshtin e parë të dedikimit, fillimisht për Marilyn Monroe. Ai ndryshoi “Goodbye Norma Jean”, emrin ligjor të Monroe, në “Goodbye England’s rose”, një tundje me kokë për Dianën.

Reklama

Westminster Abbey, ku u zhvillua funerali, kishte një saksofon në gatishmëri në rast se performanca e John anulohej.

Reklama

Dekani i atëhershëm i Westminster Abbey, Very Rev. Dr. Wesley Carr, i bëri thirrje familjes mbretërore, duke thënë se do të ishte “imagjinative dhe bujare” për miliona njerëz që ndiheshin “personalisht të humbur”.

“Kjo është një pikë thelbësore në funeral dhe ne do të nxisnim guxim. Është vendi ku ndodh e papritura dhe diçka nga bota moderne që përfaqësonte princesha”, shkroi Carr në një letër drejtuar zyrtarit të lartë Nënkolonel Malcolm Ross.

Ai vazhdoi, “Çdo gjë klasike apo korale” do të konsiderohej “e papërshtatshme” dhe se këngët nga John do të ishin “të fuqishme”.

Reklama

Të qenit “shumë sentimental”, shtoi ai, nuk ishte “gjë e keqe duke pasur parasysh disponimin kombëtar”, por sugjeroi që kënga të mos luhej me muzikë, vetëm të këndohej vokalisht, nëse kjo ishte një shqetësim.

Reklama

“Është kultura popullore në të mirën e saj”, shkroi ai për muzikën e John.

Në shënimet arkivore, këngët e Johnit përshkruheshin si “një stil i ndryshëm muzike, popullore dhe e lidhur me princeshën”.

Diana ishte 36 vjeçe kur vdiq më 31 gusht 1997, në një aksident automobilistik teksa ndiqej nga paparacët në Paris. I dashuri i saj i pasur egjiptian Dodi Fayed dhe shoferi i çiftit, Henri Paul, gjithashtu vdiqën. /Telegrafi/