LAJMI I FUNDIT:

Profesoresha britanike që punoi në zhvillimin e vaksinës kundër COVID-19, nderohet me një kukull

Profesoresha britanike që punoi në zhvillimin e vaksinës kundër COVID-19, nderohet me një kukull

Profesoresha Sarah Gillbert, është një prej shkencëtareve që ka punuar në zbulimin dhe prodhimin e vaksinës së Oksfordit, AstraZeneca, duke u bërë kështu me kukull personale Barbie, shkruan The Guardian.

Reklama

Gillbert që udhëhoqi ekipin për zhvillimin e vaksinës kundër COVID-19 në Universitetin e Oksfordit, ka thënë se ky gjest në fillim i është dukur shumë i “çuditshëm”, por se shpreson se do të frymëzojë vajzat e reja që të merren me shkencë, teknologji, inxhinieri dhe matematikë, transmeton Telegrafi.

“Dua me çdo kusht të frymëzojë gjeneratat e reja të vajzave që në karrierën e tyre të punojnë, dhe që fëmijët të shohin kukullën time dhe ta kuptojnë që shkenca është shumë e rëndësishme për ta ndihmuar botën”, ka shtuar ajo.

Kompania që gjithashtu ka bërë kukulla tjera për të nderuar edhe gra tjera në mbarë botën që luftuan kundër pandemisë së coronavirusit, ka njoftuar se në mesin e tyre janë edhe punonjëset shëndetësore Amy O’Salivan dhe Oddry Cruz, mjekja kanadeze Chicka Oriuva, hulumtuesja e biomjekësisë Jaqueline Goes de Jesus dhe mjekja Kirby Wyatt që qepi fustanin për përdorim të shumëfishtë për personelin mjekësorë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një 19-vjeçar nga Kosova është therur për vdekje me thikë në kufirin Kroaci-Serbi

Një 19-vjeçar nga Kosova është therur për vdekje me thikë në kufirin Kroaci-Serbi

Serbia
Pamjet e takimit të Putinit me Kadyrov ngjallin spekulime

Pamjet e takimit të Putinit me Kadyrov ngjallin spekulime

Evropa
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Avokati Stojkoviq: Radoiçiq është pjesë e BIA-s, Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës

Avokati Stojkoviq: Radoiçiq është pjesë e BIA-s, Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës

Serbia
Propagandistët e Putinit gjejnë koka derri para dyerve të shtëpisë

Propagandistët e Putinit gjejnë koka derri para dyerve të shtëpisë

Evropa
NATO njofton mbështetjen e re me municione prej 2.53 miliardë dollarësh për Ukrainën

NATO njofton mbështetjen e re me municione prej 2.53 miliardë dollarësh për Ukrainën

Botë
Kalo në kategori