LAJMI I FUNDIT:

Produktet me gluten, si makarona e buka, shkaktojnë depresion dhe lodhje

Produktet me gluten, si makarona e buka, shkaktojnë depresion dhe lodhje
Gluten intolerance and diet concept. Woman refuses to eat white bread. Selective focus on bread

Ka një mundësi që gluteni mund t’i bëjë disa njerëz depresivë ose të lodhur dhe shpesh mund të jetë shkak i problemeve të stomakut, sipas një studimi nga shkencëtarët në Universitetin La Troub në Melburn, të paraqitur në konferencën vjetore të Shoqërisë Australiane të Gastroenterologjisë.

Reklama

Shkencëtarët kanë gjetur se produkte të tilla si buka dhe makaronat, të cilat përmbajnë gluten, në disa njerëz shkaktojnë një “reagim mendor”.

Vetëm një për qind e njerëzve reagojnë dobët ndaj glutenit për shkak të një sëmundjeje serioze – sëmundjes celiake, transmeton kp.

Rreth 12 për qind pohojnë se është janë të ndjeshëm ndaj glutenit, pasi ai shkakton dhimbje dhe inflamacion.

Për të përcaktuar nëse bëhet fjalë për ndjeshmëri ndaj glutenit që nuk është i lidhur me sëmundjen celiake, ose gjithçka është “në kokë”, shkencëtarët australianë kanë bërë teste ushqimore dhe kanë regjistruar simptomat që kishin pjesëmarrësit.

Ata zbuluan se disa njerëz me të vërtetë përjetojnë probleme të vërteta mendore për shkak të konsumimit të ushqimeve që përmbajnë shumë gluten.

Ekspertët sugjerojnë se inflamacionet dhe dhimbjet mund të shkaktohen nga karbohidratet ose mund të jenë për shkak të futjes së glutenit. Ata gjithashtu vunë në dukje se disa pjesëmarrës në studim treguan lodhje dhe kishin emocione më pak pozitive, duke sugjeruar se gluteni me të vërtetë ndikon në tru.

Në trend Shendetesi

Më shumë
A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

Shëndetësi
Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Shëndetësi
Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Ushqim i shëndetshëm
Sa kohë duhet të kalojë midis vakteve për tretje optimale

Sa kohë duhet të kalojë midis vakteve për tretje optimale

Shëndetësi
Çfarë e bën një person

Çfarë e bën një person "të vrasë veten": Cilat janë shenjat që tregojnë një tragjedi të mundshme

Psikologji
Viagra: Si përdoret, cilat janë përfitimet e cilat rreziqet

Viagra: Si përdoret, cilat janë përfitimet e cilat rreziqet

Shëndetësi
Kalo në kategori