LAJMI I FUNDIT:

Presidenti i Lituanisë thotë se Rusia po përgatitet për veprime luftarake edhe më të mëdha, jo për paqe

Presidenti i Lituanisë thotë se Rusia po përgatitet për veprime luftarake edhe më të mëdha, jo për paqe
Reklama

Presidenti i Lituanisë, Gitanas Nausėda ka shprehur shqetësimin në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se Rusia kishte njoftuar zyrtarisht tërheqjen e saj nga Traktati i Forcave të Armatosura Konvencionale në Evropë, gjë që ai beson se do të thotë se Rusia po përgatitet për një veprim ushtarak edhe më të madh, jo për paqe.

Nauseda e quajti gjithashtu luftën e Rusisë kundër Ukrainës një problem global që ndikon në sigurinë globale të ushqimit dhe ato bërthamore, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Ai tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të ushtrojë më shumë presion ndaj Rusisë për të ndaluar sulmet e saj të qëllimshme ndaj civilëve ukrainas dhe infrastrukturës civile.

“Katastrofa e paprecedentë mjedisore e shkaktuar nga shkatërrimi i digës Kakhovka nuk duhet të përsëritet në forma të reja, edhe më të rrezikshme”, shtoi presidenti lituanez.

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA
Lexo po ashtu Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Ai bëri thirrje për t’i dhënë fund luftës agresive të Rusisë me tërheqjen e menjëhershme, të plotë dhe të pakushtëzuar të trupave dhe pajisjeve nga territori i Ukrainës brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht të vitit 1991.

Para kësaj, presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel iu drejtua Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ku i bëri thirrje Kinës që të ndikojë te Rusia për t’i dhënë fund luftës së saj kundër Ukrainës.

Më herët, presidenti Volodymyr Zelensky, duke folur në Këshillin e Sigurimit të OKB-së në Nju Jork të mërkurën, renditi dy kushte që duhet të plotësohen për një ndërprerje të plotë të armiqësive në Ukrainë.

E para është tërheqja e plotë e të gjitha forcave dhe mercenarëve rusë nga territori sovran i Ukrainës brenda kufijve të vitit 1991, duke përfshirë flotën ruse të Detit të Zi.

Pika e dytë ishte kërkesa e presidentit që Ukraina të rimarrë plotësisht kontrollin efektiv mbi të gjithë kufirin e saj shtetëror dhe zonën ekskluzive ekonomike në Detin e Zi dhe Azov dhe ngushticën e Kerçit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Evropa
Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Serbia
Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Botë
Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Mali i Zi
Rrëfimi i izraelites së liruar nga Gaza: Në fillim na jepnin mish pule me oriz dhe ushqim të konservuar – më vonë mbetëm pa ushqim

Rrëfimi i izraelites së liruar nga Gaza: Në fillim na jepnin mish pule me oriz dhe ushqim të konservuar – më vonë mbetëm pa ushqim

Azia
Pse rreth 40 pengje izraelite

Pse rreth 40 pengje izraelite "mund të jenë zhdukur" në Gaza?

Botë
Kalo në kategori