Parku Kombëtar i Pyjeve Zhangjiajie në Hunan, Kinë është i famshëm për formacionet e tij të larta karstike.

Dhe një nga mënyrat më të shpejta dhe më të lehta për të parë zonën është duke hipur në ashensorin më të lartë në natyrë, në botë.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, ashensori prej xhami 326 metra i lartë “Bailong Elevator” u ndërtua buzë një shkëmbi në parkun kombëtar dhe ofron pamje mahnitëse të formacioneve karstike.

Ashensori Bailong përbëhet nga tre ashensorë, secili prej të cilëve mund të transportojë deri në 46 vizitorë në mal në më pak se dy minuta për udhëtim dhe ai shërben si një portë e lehtë për disa nga atraksionet kryesore të parkut.

Përndryshe, vizitorët mund të ngjiten në mal, gjë që zgjat rreth 2.5 orë.

Përfunduar në vitin 2002 me një çmim prej 27 milionë dollarë, ashensori nuk është pritur mirë nga të gjithë.

Ekspertët dhe studiuesit vendas fillimisht kritikuan projektin, duke thënë se ndërtimi i Ashensorit Bailong, i cili filloi në vitin 1999, dëmtoi peizazhin natyror.

I ngarkuar me debatet debatet dhe shqetësimet e sigurisë, operacionet e ngritjes u ndërprenë tre muaj pasi u hap për herë të parë.

Prishja u diskutua gjithashtu, por ashensori përfundoi duke u rihapur 10 muaj më vonë – një sagë e dokumentuar nga transmetuesi shtetëror kinez CCTV.

Dhe rreth 18 vjet pas hapjes së tij, Ashensori Bailong mbetet një nga atraksionet “më të nxehta” në park. Ai “bartte” deri në 18,000 turistë çdo ditë para shpërthimit të Covid-19. /Telegrafi/