Ky mineral luan një rol kyç në ruajtjen e shëndetit të mirë

Seleni është një antioksidant shumë i fuqishëm që mbron nga radikalet e lira – molekula të paqëndrueshme që mund të dëmtojnë qelizat dhe në këtë mënyrë të shkaktojnë sëmundjet.

Ndihmon në parandalimin e kancerit, sëmundjeve të zemrës, artritit reumatoid, astmës dhe sëmundjeve të tjera kronike, transmeton Telegrafi.

Ka një efekt pozitiv në gjendjen mendore dhe shpirtërore – hulumtimet tregojnë se njerëzit me nivele të ulëta të selenit në gjak janë më të prirë ndaj depresionit.

Seleni është një lojtar kyç kur bëhet fjalë për plakjen, sepse ndikon më shumë në gjëndrën tiroide. Gjëndra tiroide përmban më shumë nga ky mineral se çdo organ tjetër në trup.

Ndihmon në prodhimin e hormoneve tiroide dhe mbron trupin nga stresi i dëmshëm oksidativ. Seleni është treguar se përfiton ata që vuajnë nga sëmundjet e tiroides.

Vetitë e tij antioksidante ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të shëndetshme nga dëmtimi dhe parandalimin e sëmundjeve të tilla si sëmundjet e zemrës, Alzheimer.

Është e vështirë të përcaktohet se kur ka ndodhur mungesa e selenit, por këto janë disa nga simptomat më të zakonshme:

▪ Nuk po funksiononi si zakonisht
▪ Jeni vazhdimisht të lodhur
▪ Jeni nervoz dhe të tensionuar
▪ Keni problem me tiroiden
▪ Fitoni peshë pa arsye
▪ Ndjeni dobësi të muskujve
▪ Keni sindromën e ‘mjegullimit të trurit’ (je i hutuar, i hutuar, harrues)
▪ Flokët po ju bien
▪ Sistemi juaj imunitar është dobësuar

Si të merrni mjaftueshëm selen?

Ndër burimet më të mira natyrore janë arrat braziliane, kërpudhat kafe, kërpudhat shiitake, peshqit blu (sardelet, ton, salmoni, skumbri, harenga) dhe ushqimet e detit (butakët, karavidhet, karkalecat) dhe drithërat (tërshërë, elb, oriz kaf).

Sasi të konsiderueshme të selenit përfshijnë hudhrën dhe qepën, mëlçinë e viçit, qengjin, gjelin e detit, pulën, qumështin e plotë, farat e lulediellit, brokolin, bishtajat, lakrën dhe kokosin. /Telegrafi/