Vera është padyshim periudha më e bukur e vitit, por është edhe një stinë kur duhet të jeni tepër të kujdesshëm me trupin tuaj.

Qëndrimi të hidratuar duhet të jetë i lartë në listën tuaj të prioriteteve, pasi nxehtësia na bën të djersitemi më shumë dhe të humbasim lëngjet që duhet të rimbushen.

Studiuesit nga Universiteti i Colorados – Colorado Springs zbulojnë se hidratimi është i nevojshëm sepse uji ndihmon trupin tuaj të absorbojë lëndët ushqyese, të rregullojë temperaturën e trupit dhe madje mund të përmirësojë disponimin tuaj.

Në të kundërt, dehidrimi ndodh kur nuk ka ujë të mjaftueshëm në trup për të kryer funksione të rëndësishme trupore.

Reklama
Hidratimi mund të zvogëlojë rrezikun e dështimit të zemrës Hidratimi mund të zvogëlojë rrezikun e dështimit të zemrës

Kjo çon në simptoma të tilla si marramendje, etje ekstreme dhe gojë të thatë. Pra, ngopja me ujë çdo ditë është mënyra për të arritur shëndet të mirë.

Reklama

Nevojat ditore për marrjen e ujit do të ndryshojnë për çdo person bazuar në faktorë të tillë si mosha dhe gjinia. Sidoqoftë, marrja e rekomanduar e ujit nga Instituti i Mjekësisë është vendosur në 2.2 litra (nëntë gota) në ditë për gratë.

Pirja e ujit çdo ditë është e lidhur me energjinë dhe lumturinë e përgjithshme Pirja e ujit çdo ditë është e lidhur me energjinë dhe lumturinë e përgjithshme

Mbajtja në dorë e një shishe uji të ripërdorshme dhe rimbushja e saj gjatë gjithë ditës është një mënyrë e thjeshtë për të qëndruar të hidratuar. Por ju mund ta çoni atë në nivelin tjetër duke ngrënë fruta dhe perime të mbushura me ujë që do të bëjnë detyrë të dyfishtë: të shuajnë etjen dhe të kënaqin oreksin tuaj.

Reklama

Ndërsa të gjitha frutat dhe perimet në korridorin e produkteve përmbajnë ujë, disa kanë më shumë se të tjerët.

Reklama

Këtu janë tri ushqime natyrale që ofrojnë përfitime ushqyese dhe hidratuese:

  • Tranguj

  • Shalqiri

  • Selino. /Telegrafi/