Platini tregon se si u montua shorti i Kupës së Botës “France 1998”

Ish-presidenti i UEFA-s dhe legjenda franceze, Mishel Platini ka thënë se shorti i Kupës së Botës 1998 u hartua në mënyrë që vendi mikpritës të mos takonte Brazilin deri në finale.

Franca mundi Brazilin 3-0 në Paris 20 vjet më parë, falë dy golave të shënuar nga Zinedine Zidane dhe një nga Emmanuel Petit për të hequr trofeun për herë të parë para një turme vendase adhuruese.

Franca fitoi Kupën e Botës më 1998 (Getty Images)

Sipas Platinit – i cili ishte në komitetin organizues të turneut – kishte qenë “ëndrra e të gjithëve” për të parë teksa mundën në finale pesë herë kampionët e botës.

Michel Platini (Getty Images)

“Kur organizuam kalendarin, bëmë pak manovra”, ka thënë fillimisht Platini për France Bleu Sport.

“Nëse ne përfundonim të parët në grup dhe Brazili përfundonte i pari, nuk mund të takohemi përpara finales”.

Momente nga ndeshja Francë-Brazil (Getty Images)

Brazilianët u tërhoqën në Grupin A, ku e mposhtën Skocinë dhe Marokun para se të humbnin në mënyrë të habitshme nga Norvegjia, ndërsa Franca fitoi të tri ndeshjet e tyre në Grupin C kundër Afrikës së Jugut, Arabisë Saudite dhe Danimarkës.

Brazili u dëshpërua pas humbjes në finale të Kupës së Botës (Getty Images)

Të dy vendet përfunduan në krye të grupeve të tyre, dhe kështu u vendosën në anët e kundërta për fazat e eliminimit.

“Ju mendoni se të tjerët nuk e bënë atë në Kupat e tyre të Botës? Të gjithë e bëjnë, Franca-Brazili në finale, ishte ëndrra e të gjithëve”, përfundoi Platini. /Telegrafi/

Lojtari i Arsenalit merr një 'kontratë rekord' që nuk është parë më parë në Emirates

Për tre muaj, 50 baste: Publikohet videoja ku Tonali mezi pret të ndëshkohet me karton të verdhë

Liverpooli heq dorë nga Xabi Alonso, Klopp do të pasohet nga 39-vjeçari pak i njohur

Reagon babai i Olti Hysenit, pas deklaratës 'bombastike' të lojtarit të talentuar