Që përpara finales së Ligës së Kampionëve në maj është bërë e ditur se Mariano Diaz nuk kishte në plan të largohej nga Real Madridi këtë verë.

Reklama

Në vend të kësaj, plani i tij ka qenë të shohë kontratën e tij me kampionët evropianë të përfundojë dhe më pas të largohet nga klubi si një transferim i lirë verën e ardhshme. Ai as tani nuk ka dyshime për këtë.

Mariano fiton 4.5 milionë euro neto në Real Madrid, diçka që ai nuk do të paguhet kurrë në asnjë klub tjetër spanjoll.

LIVE: Afati kalimtar veror 2022 LIVE: Afati kalimtar veror 2022

Është e qartë se ai nuk dëshiron të heqë dorë nga kjo pagë dhe do të ishte një surprizë e madhe nëse ai do të largohej nga klubi para fundit të gushtit.

Askush në Real Madrid nuk është më i befasuar dhe interesat e tij janë të qarta tash e tre vjet. Ai nuk shqetësohet nga mungesa e minutave. Ai është i lumtur që paguhet mirë.

Mariano ka qenë vazhdimisht i lënduar në Real Madrid dhe ka pasur gjashtë lëndime vetëm sezonin e kaluar.

Në katër sezonet e fundit, ai ka luajtur vetëm 1,907 minuta nga 18,810 të mundshme.

E vetmja herë që Mariano iu afrua largimit nga Valdebebas ishte kur Valencia u interesua sezonin e kaluar. Gjërat thuajse u konfirmuan dhe ai do të kishte fituar akoma më shumë para se në kryeqytet, por gjithçka dështoi pa një shpjegim në minutën e fundit.

Të gjitha lajmet nga Mariano Diaz Të gjitha lajmet nga Mariano Diaz

Mendohej se njerëzit në Valencia nuk ishin të impresionuar pas takimit me lojtarin, dhe kështu nuk kaloi.

Carlo Ancelotti nuk ka në plan të përdorë Marianon, edhe pasi i la Borja Mayoral dhe Luka Jovic të largohen këtë verë. Eden Hazard, Rodrygo Goes dhe Marco Asensio janë alternativat në numrin 9 përpara tij. /Telegrafi/