LAJMI I FUNDIT:

Petrovska: Paraqitjet e rreme për bomba janë të sajuara për të shkaktuar panik dhe mosbesim te popullata

Petrovska: Paraqitjet e rreme për bomba janë të sajuara për të shkaktuar panik dhe mosbesim te popullata

Një veprim i pahijshëm apo punë e sajuar që synon të krijojë panik dhe mosbesim te popullata. Nga ky këndvështrim, duke parë se çfarë po ndodh në Ukrainë dhe në tokën evropiane, shohim se nuk është për t’u habitur. Ne nuk jemi të angazhuar drejtpërdrejt, por nga pikëpamja e sigurisë vlerësojmë dukuri të tilla dhe bashkë me MPB-në, DSK-në dhe ASK-në ndajmë informacionet që kemi në dispozicion, për të ndihmuar hetimin që po zhvillohet, thotë Ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska në lidhje me raportimet e rreme për bomba në shkollat ​​e mesme të Shkupit.

Reklama

Ajo sqaron se sulmet kibernetike janë pjesë e strategjisë së armikut.

“Sulmet kibernetike janë pjesë e atij skenari që institucionet nuk kanë kapacitet për t’u përballur ose nuk mund të parashikojnë sulme të tilla. Pyetja është se ku është Republika e Maqedonisë së Veriut dhe a ka objekte, a i kushton vëmendje objekteve dhe çfarë po ndodh në atë rrethinë”, thekson Petrovska.

Ministri informoi se në vend ekziston një strategji kombëtare e sigurisë kibernetike.

“Jemi të përfshirë në atë që do të thotë zhvillimi i kapaciteteve të brendshme, por edhe përmirësimi dhe përmirësimi i tyre për përballimin. Është një proces që nuk ka fillim dhe mbarim, por vetëm ngritje”, tha Petrovska në emisionin “Top Tema”./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
REL: Pezullimi i liberalizimit të vizave për Kosovën, nuk është opsion

REL: Pezullimi i liberalizimit të vizave për Kosovën, nuk është opsion

Lajme
KFOR për situatën në veri: Prapa protestuesve kishte grupe kriminale

KFOR për situatën në veri: Prapa protestuesve kishte grupe kriminale

Lajme
Deklaratat e ambasadorit Hill, eurodeputeti gjerman: Thjesht, çmenduri

Deklaratat e ambasadorit Hill, eurodeputeti gjerman: Thjesht, çmenduri

Lajme
Rrufeja depërton nga oxhaku në brendësi të një shtëpie në Drenas

Rrufeja depërton nga oxhaku në brendësi të një shtëpie në Drenas

Lajme
Drafti i Edi Ramës për Asociacionin, “tekst serioz“ për BE-në

Drafti i Edi Ramës për Asociacionin, “tekst serioz“ për BE-në

Lajme
Situata në veri, Kurti takon ambasadorin britanik: Sundimi i ligjit duhet të jetë parimi bazë për të ecur përpara

Situata në veri, Kurti takon ambasadorin britanik: Sundimi i ligjit duhet të jetë parimi bazë për të ecur përpara

Lajme
Kalo në kategori