LAJMI I FUNDIT:

Petrovska: Ndamë mbi 30 për qind nga buxhetit i Ministrisë për modernizimin e ushtrisë

Petrovska: Ndamë mbi 30 për qind nga buxhetit i Ministrisë për modernizimin e ushtrisë

Maqedonia e Veriut dhe aleatët e NATO-s janë të bashkuar dhe të qartë në qëllimin e tyre, sigurinë e territorit të NATO-s dhe dënimin e agresionit rus kundër Ukrainës.

Reklama

Ministrja e Mbrojtjes Sllavjanka Petrovska sot në selinë e NATO-s në Bruksel ka takuar zëvendëssekretarin e përgjithshëm të Aleancës Mirçea Joana.

Në takim, Petrovska dhe Joana konstatuan se shtetet anëtare janë të bashkuara dhe të përkushtuara për sigurinë e aleancës si asnjëherë më parë dhe se kjo shihet qartë përmes hapave të NATO-s në përforcimin e proceseve transformuese.

Në kuadër të transformimit të mbrojtjes së Maqedonisë, ministrja Petrovska theksoi se Maqedonia e Veriut që në fillim ishte e orientuar qartë dhe pa mëdyshje drejt përmbushjes së qëllimeve të caktuara për kapacitete përmes ndarjes së duhur të mjeteve financiare.

Ajo theksoi se këtë vit Ministria e Mbrojtjes ka ndarë më shumë se 30 për qind për modernizim, gjë që shpreh edhe vullnetin politik për të përmbushur obligimet tona.

Zëvendëssekretari i përgjithshme i NATO-s, Joana, tha se qëndrimi i Maqedonisë së Veriut është i njëjtë me atë të të gjithë aleatëve dhe shprehu mirënjohje për rolin e vendit në forcimin e sigurisë kolektive të NATO-s./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Serbët bëjnë fushatë kundër ushtarit amerikan që po qëndron në veri, bëjnë thirrje edhe për vrasjen e tij

Serbët bëjnë fushatë kundër ushtarit amerikan që po qëndron në veri, bëjnë thirrje edhe për vrasjen e tij

Lajme
Serbi nga Kosova shkoi në tubimin e partisë së Vuçiqit në Beograd, u lëndua për vdekje afër Nishit – familjarët kërkojnë drejtësi

Serbi nga Kosova shkoi në tubimin e partisë së Vuçiqit në Beograd, u lëndua për vdekje afër Nishit – familjarët kërkojnë drejtësi

Lajme
Me kërkesë të NATO-s, forcat turke dërgojnë

Me kërkesë të NATO-s, forcat turke dërgojnë "njësi rezervë" në Kosovë

Lajme
Ambasadori Nissinen: Finlanda dënon aktet e dhunshme në veri të Kosovës, por çdo veprim i njëanshëm duhet të shmanget

Ambasadori Nissinen: Finlanda dënon aktet e dhunshme në veri të Kosovës, por çdo veprim i njëanshëm duhet të shmanget

Muhamet Hajrullahu
Policia kërkon ndihmë nga qytetarët për arrestimin e një personi, i përfshirë në disa vepra penale

Policia kërkon ndihmë nga qytetarët për arrestimin e një personi, i përfshirë në disa vepra penale

Lajme
Kryetari i Zveçanit dhe ai i Zubin Potokut të gatshëm të punojnë nga objekti i komunës kur situata të stabilizohet

Kryetari i Zveçanit dhe ai i Zubin Potokut të gatshëm të punojnë nga objekti i komunës kur situata të stabilizohet

Elfije Boletini
Kalo në kategori