LAJMI I FUNDIT:

Peshkaqeni femër në akuariumin e Çikagos lindi të vegjlit pa baba

Peshkaqeni femër në akuariumin e Çikagos lindi të vegjlit pa baba

Akuariumi Shedd në Çikago tha se studiuesit mbetën të habitur kur zbuluan se një peshkaqen femër zebër kishte bërë këlyshë pa ndonjë material gjenetik nga një mashkull.

Reklama

Akuariumi tha se peshkaqeni femër, me nofkën Bubbles, lindi këlyshët në rezervuarin që ajo ndan me shumë peshkaqenë të tjerë zebër të rritur dhe foshnjat fillimisht besohej se për baba e kishin një nga peshkaqenët meshkuj në rezervuar.

Testimi gjenetik u krye tek të vegjlit si pjesë e hulumtimit në lidhje me një program mbarështimi për speciet dhe studiuesit u habitën kur zbuluan se Bubbles ishte prindi i vetëm i peshkaqenëve të vegjël, që ishte riprodhuar nëpërmjet partenogjenezës, ose “lindjes së virgjër”, ku një femër do të fekondojë vezët me materialin e saj gjenetik, raporton UPI, transmeton Telegrafi.

Akuariumi tha se peshkaqenët zebra janë të njohur për riprodhimin aseksual në raste të rralla, por besohej se ishte një përgjigje ndaj mungesës së bashkëshortëve meshkuj në dispozicion.

“Ky zbulim hedh një pikëllim në atë që menduam se dinim se si dhe pse ndodh partenogjeneza, dhe ilustron një aspekt kyç të shkencës: ne mësojmë vazhdimisht”, deklaroi Kevin Feldhim, një studiues në Muzeun Field të Çikagos.

Feldhim ishte bashkëautor i një studimi mbi rastin, të botuar në Journal of Fish Biology. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Interesante
Fitoi lotarinë me çmim prej 20 dollarëve, ajo e çon drejt xhekpotit prej 2 milionë dollarësh

Fitoi lotarinë me çmim prej 20 dollarëve, ajo e çon drejt xhekpotit prej 2 milionë dollarësh

Interesante
Lëre që u rrëzua dhe u lëndua derisa vraponte në “treadmill”, 26-vjeçarja nga Illinois mbeti edhe pa rroba – pamjet bëhen virale

Lëre që u rrëzua dhe u lëndua derisa vraponte në “treadmill”, 26-vjeçarja nga Illinois mbeti edhe pa rroba – pamjet bëhen virale

Fun
Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet

Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet "Kampionati Evropian i Seksit"

Interesante
Ulkonja e zbuluar në Kaliforni është vetëm e dyta në 100 vitet e fundit

Ulkonja e zbuluar në Kaliforni është vetëm e dyta në 100 vitet e fundit

Interesante
Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Interesante
Kalo në kategori