Falë stilit jetësor që të gjithë ne ndjekim sot, shumë prej nesh nuk lënë kohë të mjaftueshme për veten tonë.

Kjo është arsyeja pse kur vjen fundjava, ne jemi gati për argëtim duke qëndruar në shtrat deri në mesditë, duke lexuar libra dhe natyrisht duke shikuar emisionet tona të preferuara televizive.

Njëmbëdhjetë gabimet e bëra në filmat me superheronj që sfidojnë logjikën Njëmbëdhjetë gabimet e bëra në filmat me superheronj që sfidojnë logjikën

Për ata që duan të humbin gjithë ditën duke parë televizion, Bright Side ka mbledhur 15 seri të reja televizive që mund të shihen brenda disa ditësh, disa madje edhe brenda disa orëve!

Little Women, 2017

Numri i episodeve: 3

Kjo seri televizive tregon jetën e katër motrave që po jetojnë gjatë kohës së Luftës Civile në SHBA. Babai i tyre është larguar për luftë dhe të gjitha vështirësitë e familjeve qëndrojnë në supet e nënës së tyre. Vajzat ndihmojnë nënën e tyre dhe bien dakord të bëjnë punën më të vështirë në mënyrë që të mos vdesin nga uria. Pavarësisht se janë motra, çdo vajzë ka karakterin e vet unik. Meg është romantike dhe e ndjeshme, Jo është një mendimtare, e cila pëlqen të ngjitet me pemë, Beth është shumë e trembur dhe e frikësuar nga njerëzit (por kjo nuk e pengon atë që t’i arrijë qëllimet e saj), dhe Amy është shumë e dobët dhe shfrytëzon faktin se të gjithë e pëlqejnë atë.

Reklama
Reklama

Së bashku, vajzat do të mësojnë shumë mësime të jetës, do të takohen me të dashurit e tyre dhe do të kapërcejnë vështirësitë që u vihen përpara.

Një nga rolet kryesore është luajtur nga vajza e Uma Thurman, Maya Hawke.

The Marvelous Mrs. Maisel, 2017 — present

Numri i episodeve: 8

Bashkëshortët Miriam dhe Joel takohen në kolegj, martohen dhe kanë fëmijë. Miriam gjithmonë përpiqet të kënaqë dhe mbështesë burrin e saj edhe kur ai po vjedhë idetë për shfaqjet e tij komike nga artistë të tjerë. Përveç vjedhjes së materialit, Joel fillon të ketë lidhje me një grua tjetër dhe largohet nga familja. Ndërkohë që vuan nga kjo ngjarje, Miriam u dehur shkon në klub ku bashkëshorti i saj shpesh shkon dhe vendos të shkojë në skenë dhe të japë një fjalim. Nga atje, Miriam përpiqet të balancojë karrierën e ëndrrës së saj me rritjen e fëmijëve, duke mbajtur një punë dhe duke u marrë me prindërit e saj të bezdisshëm.

Reklama
Reklama

Kjo seri komedi mund të shikohet lehtësisht ulur në një koltuk

Dark, 2017

Numri i episodeve: 10

Ka katër familje që jetojnë në një qytet të vogël gjerman. Jetët e tyre po shkojnë mirë. Por ky stil jetese ideal përfundon pas humbjes së dy adoleshentëve, zhdukjet e të cilëve nuk u vërejtën fillimisht. Policia nuk mund ta kuptojë shkakun e tragjedisë, kështu që disa njerëz të tjerë vendosin të dalin dhe të kërkojnë përgjigje – edhe pse disa prej tyre nuk kanë folur me njëri-tjetrin për një kohë të gjatë. Secili prej tyre do të mësojë se edhe detajet më të vogla dhe më të parëndësishme mund të hedhin dritë mbi këtë krim të tmerrshëm. Çfarë mund të mësonin adoleshentët para se të zhdukeshin kaq papritur?

Reklama
Reklama

Kjo seri televizive do të jetë tërheqëse për njerëzit që pëlqejnë misteret.

Kiri, 2018

Numri i episodeve: 4

Kjo seri televizive ka të bëjë me fatin e një vajze të vogël që mbrohet nga një punonjëse sociale me emrin Miriam. Një familje tjetër është e gatshme të adoptojë vajzën, por para fillimit të procesit, Miriam vendos të organizojë një takim me vajzën dhe gjyshërit e saj biologjikë. Pas kësaj vizite, vajza zhduket. Punonjësi social bëhet i dëbuar në sytë e shoqërisë dhe është ajo që akuzohet për gjithçka që ka ndodhur. Por askush nuk e kupton se nuk është Miriami ajo e cila është përgjegjëse për zhdukjen e fëmijës, por më tepër, ajo përpiqet të gjejë se çfarë ka ndodhur. A do të arrijë Miriami ta gjejë?

Reklama
Reklama

Kjo seri e zhanrit mister dhe dramë do t’ju mbajë të tensionuar deri në momentin e fundit.

Apple Tree Yard, 2017

Numri i episodeve: 4

Yvonne Carmichael drejton një mënyrë jetese të qetë. Ajo është e martuar, ka rritur dy fëmijë dhe është plotësisht e angazhuar në shkencë. Së shpejti ajo takon një djalë të bukur me emrin Mark Costley i cili kërcënon familjen dhe karrierën e saj. Çfarë do të zgjedhë Yvonne – lumturi apo një jetë rutinë?

Kjo seri dramash patjetër do të pëlqehet nga gratë.

La Mante, (The Mantis), 2017

Numri i episodeve: 6

Ngjarja zhvillohet në Parisin modern. Jeanne Deber është një grua me gjak të ftohtë dhe një vrasëse serike që ka terrorizuar vendin për 25 vitet e fundit. Policia më në fund arrin ta gjurmojë dhe ta dërgojë në burg për pjesën tjetër të jetës së saj. Disa vjet më vonë, Franca përballet me tmerrin e krimeve të njëjta të kryera nga Deber. A është kjo një kopje e vrasëses? Policia bën një marrëveshje me Jeanne Deber që ranë dakord të bashkëpunojnë me ta në kushtet e punës me djalin e saj, një polic. I riu nuk dëshiron të punojë me nënën e tij, por nuk ka zgjedhje.

Reklama
Reklama

Ky thriller psikologjik do t’ju mbajë gjithë frymë gjatë kohës që do ta shihni.

Ordeal by Innocence, 2018

Numri i serive: 3

Personazhet kryesore të kësaj serie janë Leo Argyle dhe gruaja e tij Rachel që kanë birësuar pesë fëmijë para luftës. Jeta e tyre e përsosur familjare bie pasi një grua është gjetur e vdekur në dhomën e saj të jetesës. Djali i gruas, Jacko, arrestohet me dyshimin për vrasje, por pretendon të jetë i pafajshëm.

Ky adaptim i ri i romanit të famshëm të Agatha Christie do të pëlqehet nga fansat e mistereve.

Electric Dreams, 2017 — present

Reklama

Numri i episodeve: 10

Serija bazohet në disa vepra të famshme të shkrimtarit të shkencave të kultit shkencor, Philip K. Dick. Çdo episod është i dedikuar për një nga tregimet e Dikut përfshirë “The Commuter”, “Kill All Others” dhe më shumë.

Reklama

Fansat e fiksionit të shkencës do ta vlerësojnë këtë seri prekëse dhe të mprehtë.

The Resident, 2018 — present

Numri i episodeve: 14

Kjo seri ka të bëjë me një praktikant të ri të quajtur Devon Pravesh i cili qëndron mbi turmën falë pikëpamjes së tij idealiste për jetën. Ai mendon se gjithçka duhet të qëndrojë në rrugën e duhur, ndërsa çdo hap jashtë kutisë mund të çojë në pasoja negative. Duke punuar nën drejtimin e një banori të ftohtë dhe të izoluar Conrad Hawkins, Pravesh kupton se gjërat nuk janë aq të thjeshta sa ato dikur dukeshin.

Reklama

Një dramë perfekte që përfshin betejën midis mjekëve idealistë dhe atyre kreativë.

The Gifted, 2017 — present

Numri i episodeve: 13

Në këtë shoqëri moderne, njerëzit dhe mutantët jetojnë mes njëri-tjetrit. Por qeveria amerikane ka vendosur të kufizojë të drejtat e mutantëve dhe të lejojë shërbime të veçanta për t’i gjuajtur ato. Reed Strucker, i cili punonte si avokat për mutantët, zbulon se ai dhe fëmijët e gruas së tij kanë aftësi të jashtëzakonshme. Ata e kuptojnë se jeta e fëmijëve të tyre kërcënohet dhe vendosin për të ikur me mbështetjen e nëntokës mutante. A do të jenë në gjendje të shpëtojnë nga këta njerëz armiqësorë?

Reklama
Reklama

Serija është tërheqës edhe për ata që nuk janë të interesuar në universin Marvel.

Young Sheldon, 2017 — present

Numri i episodeve: 22

Kjo seri është një “spin-off” i shfaqjes së hitit, “Big Bang Theory” dhe eksploron fëmijërinë jo-aq të thjeshtë të gjeniut të ri, Sheldon. Nëna e Sheldonit është një grua shumë fetare dhe babai i tij i pëlqen të kalojë mbrëmje para televizorit me një shishe birrë në dorë. Përveç kësaj, është shumë e vështirë për Sheldon të bashkohet me fëmijët e tjerë, sepse ai është më i interesuar në eksperimente shkencore sesa në lodra.

Fakti argëtues: Aktorja që luan rolin e nënës së saj Sheldon është në të vërtetë vajza e vërtetë e aktores që luan rolin e nënës së rritur të Sheldon në “The Big Bang Theory”.

Reklama

Kjo është një seri e madhe që ju vë në një humor të mirë edhe në mot të stuhishëm.

Little Boy Blue, 2017

Numri i episodeve: 4

Kjo histori bazohet në ngjarje reale që ndodhën në gusht të vitit 2007. Një djalë 11-vjeçar me emrin Rhys Jones u vra në rrugën e tij për në shtëpi pas një ndeshje futbolli. Kishte shumë dëshmitarë të ngjarjes, por të gjithë ishin aq të frikësuar nga huliganët vendas, saqë askush nuk guxoi të tregojë të vërtetën. Megjithatë, detektivi me emrin Dave, i cili po heton krimin, nuk humb shpresën dhe bën atë që mundet për të vënë kriminelin pas hekurave. A do të arrijë ta bëjë këtë?

Ju nuk do të jeni në gjendje të merrni mjaft nga kjo dramë krimi.

McMafia, 2018 — present

Numri i episodeve: 8

Personazhi kryesor i serialit, Alex Godman është djali i imigrantëve rusë dhe po përpiqet të shpëtojë nga familja e tij mafioze kriminale për të jetuar një jetë të qetë me të dashurën e tij, Rebecca. Por e kaluara e Alex e penalizon atë, pasi ai duhet të kthehet në rrugët e tij kriminale për të shpëtuar njerëzit që ai do.

Ky përshkrim i serive të “jetës ruse” mund të lë shumë buzëqeshje në fytyrat e tyre.

Counterpart, 2017 — present

Numri i episodeve: 10

Një burokrat i moshuar me emrin Howard Silk ka punuar në një organizatë sekrete për më shumë se 30 vjet pa e kuptuar se çfarë lloj marrëveshjesh bën kompania. Çdo gjë ndryshon kur një ditë, Howard është dërguar në shefin e sigurisë për t’u marrë në pyetje dhe është futur në vetvete nga një univers paralel. Homologu i tij ka ardhur në këtë univers për të gjetur një vrasës nga bota e tij. Tani burokrat Howard do të përfshihet në një vorbull intrigash, vrasjesh dhe spiunazhesh. Howard do të marrë gjithashtu për të eksploruar botën tjetër të homologut të tij dhe të fillojë të zbulojë disa tipare në vetvete që ai kurrë nuk e dinte se ekzistonin.

Kjo seri magjepsëse ka fituar zemrat e shumë vëzhguesve.

9-1-1, 2018 — present

Numri i episodeve: 10

Kjo seri është për njerëzit e zakonshëm që kanë zgjedhur një profesion shumë të pazakontë. Policët, zjarrfikësit dhe paramedikët që punojnë së bashku në kushtet e vështira të një qyteti të madh. Shpesh rrezikojnë jetën e tyre, por ata përmbushin detyrat e tyre duke u futur në situata tronditëse dhe të tmerrshme.

Kjo seri dinamike rekomandohet për një gamë të gjerë shikuesish. /Telegrafi/