Askush nuk është i përsosur, por kur bëhet fjalë për të famshmit, secila pjesë e trupit të tyre shikohet në një gotë zmadhuese, veçanërisht për femrat. Shumë të plotë ose shumë të dobët, ata kurrë nuk janë mjaftueshëm të mirë për gazetarët dhe kritikët, apo personazhet e tjera në mediat sociale.

Reklama

Por, të famshmit tanë të preferuar nuk do t’i lejojnë të tjerët të fitojnë kundrejt kësaj. Ato i duan trupat e tyre ashtu si janë dhe i frymëzojnë fansat që të bëjnë të njëjtën gjë.

Këtu në Bright Side besojmë se bukuria vjen në të gjitha format dhe madhësitë, dhe ne duam t’ju tregojmë për këto 15 femra të famshme që po ‘përqafojnë’ trupin e tyre dhe na frymëzojnë të bëjmë të njëjtën gjë.

Reklama
Reklama

Para se ajo të merrte rolin e saj ikonik në ‘Friends’, Jennifer Aniston, e cila mezi ishte ngopur, u urdhërua të humbte 30 kilogramë. Agjenti i saj i tha se nëse do të dëshironte të qëndronte në Hollywood, ajo duhej të bëhej më e hollë. Vite më pas, Jennifer rrëfeu se është e lodhur nga trupi i ndrojtur i vazhdueshëm. Në artikullin e saj të sinqertë, ajo shkruan: “Për rekordin, nuk jam shtatzënë. Ajo që jam jam ngopur. Unë jam e ngopur nga shqyrtimi i ngjashëm sportiv dhe ndrojtja trupore që ndodh çdo ditë nën maskën e ‘gazetarisë”.

Kristen Bell

Reklama

Të gjithë e dimë se si mund të ndryshojë në mënyrë drastike trupi i një gruaje pas lindjes. Kristen Bell është një shembull i ndritshëm i një gruaje që pranoi të gjitha ndryshimet e trupit të saj dhe nuk e lejoi veten të humbasë gjumin për peshë. Aktorja beson se të qenit tepër e fiksuar pas shtimit të peshës pasi të keni një fëmijë mund të prishë ato muaj të çmuar pas lindjes së fëmijës. “Unë nuk jam një grua, vlera e së cilës vetëvlerësimi vjen nga madhësia e saj e veshjes”, shton Kristen.

Reklama

Anna Paquin

Reklama

Kur Anna Paquin veshi një fustan me një skaj të gjatë të lirshëm në formë dielli për një ngjarje, ajo mori një ton të komenteve duke thënë se ishte ndoshta shtatzënë ose kishte fituar peshë shtesë. Në Twitter-in e saj, aktorja luftoi kundër “kritikëve”: “Fakt argëtues: Veshja e një fustani që nuk është i ngushtë fton njerëzit të ju quajnë shtatëzënë ose me yndyrë. Unë nuk jam as aq faleminderit për këtë”. Më parë, Anna gjithashtu rrëfeu se ajo është përballur me një trup të ndrojtur në Hollywood ku duket se është e nevojshme të futesh në kornizën e një gruaje të hollë.

Reklama

Lady Gaga

Lady Gaga shpesh merr reagime mbi formën e trupit. Sidoqoftë, ajo duket të jetë shumë e sigurt në vetvete dhe kjo është mesazhi që ajo përpiqet të përcjellë. “Kam dëgjuar se trupi im është një temë bisede, kështu që kam dashur të them, jam krenar për trupin tim dhe ju duhet të jeni krenar edhe me tuajin. Pavarësisht kush jeni apo çfarë bëni. Unë mund t’ju jap një milion arsye pse nuk keni nevojë t’i kujdeseni askujt ose ndonjë gjëje që të ketë sukses. Qofshi ju, dhe bëhuni i pamëshirshëm”, shkroi ajo në postimin e saj.

Reklama

Kelly Clarkson

Reklama

Kelly Clarkson mësoi se si të injorojë komentet e këqija për trupin dhe pamjen e saj, dhe nuk i merr ato shumë pranë zemrës. Kjo është ajo që Kelly po përpiqet të marrë me fansat e saj: është e rëndësishme të duash veten dhe të jesh i qetë në lëkurën tënde, pavarësisht se çfarë thonë njerëzit. “Unë nuk jam e përsosur. Unë jam larg nga përsosmëria. Unë kurrë nuk kam qenë dhe jam mirë me të”, thotë Kelly.

Sasha Pieterse

Ylli i ‘Pretty Little Liars’ u ballafaqua me tronditje të trupit pasi ajo fitoi një peshë shtesë për shkak të një çekuilibri hormonal. Në postimin e saj në Instagram ajo shkroi: “Ne jetojmë në një shoqëri të tillë gjykuese që vendos çdo lloj të mete, përfshirë edhe shtimin në peshë, në të njëjtën kategori. Dhe për ata prej jush që janë duke luftuar me ndonjë problem shëndetësor, çekuilibër të hormoneve dhe shtim në peshë të çfarëdo lloji, unë ju bëj thirrje dhe ju inkurajoj që të luteni të merreni me të në një mënyrë të shëndetshme. JU dhe shëndeti juaj janë me rëndësi, jo mendimet dhe supozimet e askujt tjetër për ju”. 

Reklama
Reklama

Tyra Banks

Në vitin 2019, Tyra Banks pozoi në bikini për kopertinën e ‘Sports Illustrated’. Qëllimi i saj kryesor ishte të luftonte kundër moshës dhe stereotipeve të lidhura me trupin dhe t’i kujtonte botës se bukuria vjen në të gjitha format dhe madhësitë. “Ekziston ky stereotip që vetëm një femër 20-vjeçare në bikini është e nxehtë. Ashtu si dikur kemi arritur një moshë të caktuar, ne nuk jemi më të dëshirueshëm”, tha Tyra. “Por unë dua të tregoj se modelimi nuk ka moshë. Unë jam duke dalë nga pensioni për të praktikuar atë që predikoj”.

Reklama

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence duket thjesht mahnitëse, por a mund ta imagjinoni që ajo konsiderohet “e plotë” në Hollywood? Aktorja, e cila është ballafaquar shumë herë me kritika ndaj trupit të saj, është e sigurt që shmangia e trupit në media duhet të konsiderohet e paligjshme. “Media duhet të marrë përgjegjësinë për efektin që ka ajo në gjeneratën tonë të re, mbi këto vajza që po shikojnë këto shfaqje televizive, dhe të marrin si të flasin dhe si të jenë të lezetshëm. Nëse ne po rregullojmë cigare dhe mallkojmë fjalët për shkak të efektit që ato kanë në gjeneratën tonë të re, pse nuk po rregullojmë gjëra siç i quajnë njerëzit të plotë?”.

Reklama
Reklama

Jennifer Lopez

Jennifer Lopez është një nga ato femrat e famshme që duhej të luftojë për kthesat e saj. Ashtu si shumë këngëtare dhe aktore të tjera, në fillim të karrierës, asaj iu bë presion për të humbur peshë. “Ata vazhdimisht më thanë që të humb peshë, dhe unë isha balerinë dhe unë isha atletike dhe madje menaxheri im në atë kohë po më thoshte: “Ju duhet të humbni peshë. Duhet të jesh më e hollë”, kujton ajo. Unë kam qenë si,“Jo. Unë nuk e bëj. Nëse humbas më shumë peshë, nuk do të jem unë”.

Jessica Simpson

Jessica Simpson gjithashtu nuk është e huaj të merret me komente të keqe për peshën e luhatshme të trupit pas lindjes së fëmijës. Por, pavarësisht se kush e sulmoi, ajo nuk do ta linte veten të shqetësohej për këtë. “Unë kurrë nuk i dëgjoj ata, pavarësisht se për kë flet shtypi kur jam shtatzënë. Unë mendoj se çdo grua që mbetet shtatzënë dhe krijon një jetë ka shumë të drejtë të hajë gjithçka që dëshiron për sa kohë që është e shëndetshme”, thotë Xhesika.

Reklama

Ashley Graham

Gjatë gjithë karrierës së saj të modelimit, Ashley Graham ka vazhduar të dëshmojë, me shembullin e saj, se ne duhet të ndalemi së jetuari sipas stereotipave të vjetëruara. Kur Ashley poston video stërvitje ajo shpesh merr komente si “Pse do të stërviteni? Do të humbni yndyrën që ju bëri të famshme”. Këtu është përgjigjja e modeles: “Për rekordin – unë stërvitem për të: të qëndrojë e shëndetshme, të ndjehem mirë, të qëndroj fleksibile dhe e fortë, të kem më shumë energji. Unë nuk punoj për të humbur peshë ose kthesat e mia, sepse më pëlqen shumë kjo që jam”.

Melissa McCarthy

Melissa është përballur me kritika për trupin gjatë gjithë karrierës së saj të gjatë, dhe ajo di se si të merret me të siç duhet. Pasi një kritik i filmit tha se ishte “me madhësi të traktorit”, Melissa u përgjigj: “Ndihesha vërtet keq për dikë që po noton aq shumë. Unë thjesht mendova, se është dikush që është në një vend me të vërtetë të keq, dhe unë jam në një vend kaq të lumtur. Unë qesh çdo ditë me burrin tim dhe fëmijët e mi që po më këndojnë këngë”.

Reklama

Demi Lovato

View this post on Instagram

Dog lady 🐶💖

A post shared by Demi Lovato (@ddlovato) on Jun 14, 2019 at 6:06pm PDT

Demi Lovato po përqafon trupin e saj ashtu siç është, dhe ajo nuk ka frikë nga ato komente negative që lidhen me formën. Pse? Këtu është përgjigjja e saj: “Unë nuk i shikoj më kritikat. Nëse dikush më quan e plotë, edhe në një moment të prekshëm, unë qesh me veten time dhe mendoj, unë po bëj gjithçka që mundem, kështu që nuk ka asgjë që mund të bëj në lidhje me të. Unë nuk kam një muskuj. Ndoshta nuk dua të tillë. Nuk do të duket shumë tërheqëse”.

Emma Stone

Pesha e tepërt nuk është arsyeja e vetme që të famshmit kritikohen. Emma Stone kritikohet sepse ajo është “shumë e dobët” për mendimin e tyre. Ema është e sigurt që është koha e duhur që ne të ndalemi së shëmtuari njëri-tjetrin dhe ta duam veten ashtu siç jemi. “Unë besoj me vendosmëri se asgjë nuk ju prek vërtet ose nuk mund t’ju shqetësojë nëse nuk ndjeheni kështu me veten tuaj. Kam parë shumë komente që thonë, “Hani një sanduiç”, ose “Ajo duket e sëmurë”. Unë jam duke parë veten time në pasqyrë. Nuk jam e sëmurë. Unë ha sanduiçe. E kam turpëruar veten për këtë. Ne po e shajmë njëri-tjetrin dhe po e turpërojmë veten, dhe kjo vret”.

Reklama

Selena Gomez

Lufta e Selenës me lupus dhe çështje të tjera të lidhura me shëndetin bëri që pesha e saj të luhatet kohët e fundit, dhe kjo është kur ajo u përball me shumë njerëz duke u sharë në mediat sociale. Por, kjo femër e re e fortë nuk është këtu për të përballuar urrejtjen e fshehur pas pseudonimeve. “Miti i bukurisë – një obsesion me përsosmërinë fizike që bllokon femrat moderne në një cikël të pafund shprese, vetëdije dhe vetë-urrejtje ndërsa përpiqet të përmbushë përkufizimin e pamundur të shoqërisë për bukurinë e përsosur. Unë zgjedh të kujdesem për veten time sepse dua të mos i tregoj asgjë askujt”, shkroi ajo në një nga postimet e saj. /Telegrafi/