LAJMI I FUNDIT:

Pesë shprehitë e mbrëmjes që rritin fshehurazi dhjamin e barkut

Pesë shprehitë e mbrëmjes që rritin fshehurazi dhjamin e barkut
(Foto: Pexels)

Nutricionistët kanë theksuar se disa rituale që mund të bëni para gjumit, duhet të ndërpriten sa më shpejt të jetë e mundur – veçanërisht nëse nuk dëshironi grumbullimin e dhjamit që vështirë hiqet në bark.

Reklama

Tammy Lakatos Shames dhe Lyssie Lakatos (Nutrition Twins) kanë thënë për Eat This, Not That se cilat janë shprehitë që i dëmtojnë përpjekjet tuaja për të humbur peshë dhe e rritin fshehurazi dhjamin në bark.

Metoda interesante e cila shkrin dhjamin në stomak: Ju nevojiten vetëm dy minuta!
Lexo po ashtu Metoda interesante e cila shkrin dhjamin në stomak: Ju nevojiten vetëm dy minuta!

Një gotë qumësht para gjumit

Disa njerëz shijojnë qumështin e ngrohtë para gjumit për t’u ndihmuar të bien në gjumë. Nuk është çudi, sepse kjo pije është plot me triptofan, një aminoacid që mund t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të ndiheni më mirë. Lajmi i keq është se kaloritë shtesë nuk po i bëjnë asnjë favor belit tuaj.

“Nëse kjo është shprehia juaj e natës dhe filloni të pini 300 mililitra qumësht para gjumit çdo natë dhe nuk ndryshoni asgjë tjetër në dietën tuaj, do të shtoni pesë kilogramë në gjashtë muaj, ndërsa barku është një nga vendet më të zakonshme ku mund të shihet”, paralajmërojnë Nutrition Twins.

Përdorni telefonin në shtrat

“Drita blu e emetuar nga celularët dhe kompjuterët shtyp melatoninën dhe prish ritmet cirkadiane dhe gjumin e mirë”.

“Kur nuk flini mirë, truri kërkon energji dhe dëshiron sheqer. Është e lehtë të hani ushqime me sheqer në një përpjekje për të mbajtur zgjuar trurin. Gjithashtu, pa gjumë të mjaftueshëm, hormonet ndikohen, duke e bërë më të vështirë ruajtjen e metabolizmit tuaj – duke rritur indet e muskujve dhe duke e bërë më të lehtë marrjen e yndyrës në trup”, shpjegojnë Nutrition Twins.

Pesë shenja që tregojnë që hormonet janë fajtorët kryesorë për dhjamin tuaj në stomak
Lexo po ashtu Pesë shenja që tregojnë që hormonet janë fajtorët kryesorë për dhjamin tuaj në stomak

Kafeina

Sipas një studimi të botuar në Journal of Clinical Sleep Medicine, kafeina e konsumuar gjashtë orë para gjumit mund ta prishë vërtet gjumin e qetë të natës. Kjo vlen jo vetëm për modelet tuaja të gjumit, por edhe për shtimin në peshë.

Harvard Health Publishing raporton se mungesa e gjumit është e lidhur me rritjen e niveleve të hormonit grelin, i cili ju bën më të uritur dhe mund të kontribuojë në shtimin e peshës.

Shikimi i televizorit deri vonë

Sipas hulumtimeve, platformat e transmetimit dhe TV janë të lidhura me një sasi më të lartë të kalorive të konsumuara dhe ushqim të dobët. Përveç kësaj, reklamat nuk janë gjithmonë efekti më i mirë, ato në fakt mund t’ju bëjnë të dëshironi ushqime jo të shëndetshme gjatë shikimit të televizorit.

Shprehitë që duhet larguar për të pasur bark të sheshtë
Lexo po ashtu Shprehitë që duhet larguar për të pasur bark të sheshtë

Ngrënia vonë

Në mënyrë ideale, duhet ta hani vaktin tuaj të fundit të ditës tre ose më shumë orë para se të shkoni në shtrat.

“Kur flemë, ne e fikim tretjen dhe punojmë për riparimin dhe shërimin e trupit tonë. Nëse ka ushqim që duhet tretur në zorrë, ai e largon trupin nga shërimi, sepse fokusohet në tretjen e ushqimit. Ndërsa flini, trupi përpiqet të rezervojë energji, të rivendosë dhe riparojë, dhe kaloritë e marrjes së vonshme mund të përfundojnë si yndyrë në bark”, shpjegojnë Nutrition Twins. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Parfumet kanë afat përdorimi: Si ta ruani më gjatë aromën tuaj të preferuar

Parfumet kanë afat përdorimi: Si ta ruani më gjatë aromën tuaj të preferuar

Lifestyle
Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Lifestyle
Njerëzit me sens humori janë më tërheqës: Sa e rëndësishme është për një marrëdhënie romantike

Njerëzit me sens humori janë më tërheqës: Sa e rëndësishme është për një marrëdhënie romantike

Intimitet dhe Pasion
Ushtrimet më të mira për muskujt e barkut që mund t’i bëni në shtëpi

Ushtrimet më të mira për muskujt e barkut që mund t’i bëni në shtëpi

Fitnes në shtëpi
Kalo në kategori