LAJMI I FUNDIT:

Pesë klubet që kanë bërë histori dhe i mungojnë Ligës Premier

Pesë klubet që kanë bërë histori dhe i mungojnë Ligës Premier

Që nga emërimi i Ligës Premier kanë luajtur 49 klubet të ndryshme, por janë pesë prej tyre që fansat duan t’i shohin përsëri në elitë.

Pavarësisht nga fakti se gjashtë ekipet e mëdha në Ligën Premier, nuk ndryshojnë, të tjerat klube shpesh kanë rënë në një kategori më poshtë.

Liga Premier ka marr këtë emër që nga sezoni 1992/93 dhe që nga atëherë kanë luajtur 49 klube të ndryshme.

Kjo i bir se shumë klube që kanë qenë më parë nuk janë më.

Ndishta nuk e mbani mend, por klube si Swindon Town dhe Oldham Athletic kanë qenë pjesë e Ligës Premier.

Por ka klubet shumë të njohura që nuk janë pjesë e Ligës Premier. Më poshtë i gjeni pesë klubet që po i mungojnë elitës së futbollit anglez.

Disa prej tyre janë kampion, e disa kanë arritur shumë në garat ndërkombëtare. /Telegrafi/

1.Aston Villa

2.Blackburn Rovers

3.Leeds United

4.Coventry City

5.Fulham