Arabia Saudite mahniti borën e futbollit me fitoren e tyre të madhe me rikthim ndaj njërit prej favoritëve të turneut, Argjentinës në stadiumin Lusail me rezultat 2-1.

Por ku renditet poshtërimi i Lionel Messit me shokë në listën e befasive më të mëdha të të gjitha kohërave në Kampionatet Botërore?

Reklama

The Sun ka zgjedhur pesë befasitë më të mëdha të Kupave të Botës, ku disa prej tyre do t’ju habisin.


  1. Kameruni – Argjentina 1-0

Vendi: San Siro, Milano, Itali, 1990

Diego Maradona e kishte frymëzuar vendin e tij për triumfin katër vjet më parë, por kampionët e asaj kohe u përulën në ndeshjen hapëse në Itali.

Reklama

Kameruni tregoni lojë të madhe dhe copëtoi çdo gjë që lëvizte nga Argjentina.

Francois Omam-Biyik me një goditje me kokë pas një kërcime të jashtëzakonshëm shënoi golin e fitores.

Reklama

Madje Kameruni mbeti edhe pa Gilbert Massing, por e fitoi ndeshjen. Megjithatë Argjentina u rikthye në ndeshjet e mëpasshme dhe arriti deri në finale, ku humbi me Gjermaninë Perëndimore 1-0.


  1. Algjeria – Gjermania Perëndimore 2-1

Vendi: Gijon, Spanjë 1982

Askush nuk e besonte, aq më pak trajneri i asaj kohe Jupp Derwall që udhëhiqte “Die Mannschaft”.

Rabar Madjer e kaloi në epërsi Algjerinë, ndërsa Karl-Heinz Rummenigge barazoi. Por Lakhdar Belloumi ia dha fitoren Algjerisë prej 2-1.

Reklama

Pavarësisht dështimit, Gjermania përfundoi në krye në fazën e parë dhe të dytë të fazës së grupeve dhe e mbylli turneun si nënkampione, duke humbur 3-1 nga Italia në finale.


  1. Koreja e Veriut – Itali 1-0

Vendi: Ayresome Park, Middlesbrough, Angli 1966

Azzurrëve iu duhej vetëm një barazim për të kaluar tutje, por nuk ishin në gjendje t’i përgjigjeshin golit të pjesës së parë të Pak Doo-Ik.

Reklama

Koreano-veriorët jo vetëm që fituan lojën, por atyre iu dha promovimi në Ushtrinë e Koresë së Veriut, nga tetar në rreshter.

Dhe fitorja ishte e mjaftueshme për ta dërguar Korenë e Veriut në fazën e eliminimit përpara Italisë.


  1. Arabia Saudite- Argjentina 2-1

Vendi:  Stadiumi Lusail, Katar 2022

Reklama

Kjo supozohej të fillimi i festës së Argjentinës së Lionel Messit që luan në Kupën e Botës së fundit.

Gjithçka dukej se po shkonte sipas planit kur Messi e ktheu në gol, penalltinë pas një ndërhyrjeje nga penalltia VAR, ndërsa Argjentina kishte tre gola të tjerë që u anuluan për pozitë jashtë loje.

Por dy golat në pesë minuta nga Yahya Al Shehri dhe Salem Al Daësari e kthyen humbjen e Argjentinës si një prej më të mëdhave në histori.

Reklama


  1. Anglia – SHBA 0-1

Vendi: Belo Horizonte, Brazil, 1950

Stanley Matthews nuk luajti, por Anglia kishte në fushë Stan Mortensen, Tom Finney dhe Alf Ramsey.

Reklama

Ata dominuan lojën, por nuk mundën të shënonin dhe Joe Gaetjens, i lindur në Haiti, shënoi golin e vetëm në atë përballje.

Tre Luanët përfunduan kampionatin e tyre në Kupën e Botës me vetëm një fitore të vetme, kundër Kilit, dhe dolën në fazën e grupeve së bashku me SHBA-në, ndërsa Spanja fitoi grupin.


/Telegrafi/