Ylli amerikan, Matthew McConaughey, së fundmi ka dërguar një mesazh të fuqishëm për ndjekësit e tij.

Aktori ndau një njoftim të shërbimit publik të hënën në Twitter, duke u bërë thirrje fansave të qëndrojnë në shtëpi mes pandemisë së coronavirusit.

Videoja prej 30 sekondash kaloi mes klipeve të profesionistëve mjekësorë që punojnë dhe njerëzve që kalojnë kohë në shtëpi, duke u përfshirë në aktivitete të tilla si ushtrime dhe në kopsht.

“Ne jemi në luftë me një virus, mjekët janë në vijën e parë duke luftuar atë çdo ditë”, ka thënë aktori 50-vjeçar. “Le të bashkohemi në luftë duke qëndruar në shtëpi”.

“Qëndrimi në shtëpi është arma më e guximshme dhe agresive që kemi kundër këtij armiku”, vazhdon McConaughey. “Sepse, kur qëndrojmë në shtëpi, ne parandalojmë mbingarkimin e spitaleve tona ndërsa ‘blejmë’ kohë që shkencëtarët tanë të gjejnë vaksinën”.

McConaughey përfundoi, “Dhe kjo është se si ne e mbysim atë”, teksti u shfaq sipër videos, duke thënë thjesht: “Qëndro në shtëpi”.

Matthew McConaughey (Foto: Noam Galai/Getty Images for HISTORY)

“Dukej sikur duhej ta linim mesazhin se të qëndrosh në shtëpi është më shumë sesa një ide e mirë, se në të vërtetë është ajo që ne duhet të bëjmë – çfarë është e nevojshme për të fituar”, ka thënë mes tjerash McConaughey për Associated Press të hënën.

“Kjo është arsyeja pse ne e filluam duke thënë, le ta shohim këtë pasi është një luftë në të cilën ne jemi, në vend që të themi: “Hej, a është një mbrojtje e mirë të shkosh të qëndrosh në shtëpi? “Jo, në të vërtetë, është ofendimi ynë më i madh tani”.

McConaughey po ashtu shton se kjo krizë në mbarë botën ka ndihmuar në shfaqjen më të mirë të njerëzimit.

“Ju shikoni njerëz që ndihmojnë të rrezikuarit në mënyra që ndoshta ata nuk ishin më parë. Ju shikoni shumë më shumë dhembshuri”.

Disa yje të tjerë gjithashtu kanë inkurajuar ndjekësit e tyre të praktikojnë distancimin edhe sa i përket rrjeteve sociale. /Telegrafi/

Matthew McConaughey (Foto: Brendon Thorne/Getty Images for Wild Turkey)