LAJMI I FUNDIT:

Përfundon numërimi në 10 qarqet e Shqipërisë – këto janë mandatet e fituara sipas partive

Përfundon numërimi në 10 qarqet e Shqipërisë – këto janë mandatet e fituara sipas partive

Kur kanë mbetur edhe 300 vendvotime, procesi i numërimit të votave për zgjedhjet parlamentare 2021 ka përfunduar në 10 qarqe.

Reklama

Vetëm në Tiranë dhe Durrës është duke vijuar numërimi.

Partia Socialiste ka triumfuar gjashte prej tyre, përkatësisht në Elbasan, Korçë, Vlorë, Gjirokastër, Fier dhe Berat, ndërsa Partia Demokratike ka fituar në Shkodër, Lezhë, Dibër dhe Kukës, shkruan Telegrafi.

Qarku i Shkodrës

Partia Demokratike – 5 deputetë
Partia Socialiste – 2 deputetë
Partia Socialdemokrate – 2 deputetë
Lëvizja Socialiste për Integrim – 1 deputetë

Numërohen mbi 95 për qind të vendvotimeve – Edi Rama drejt mandatit të tretë
Lexo po ashtu Numërohen mbi 95 për qind të vendvotimeve – Edi Rama drejt mandatit të tretë

Qarku i Kukësit

Partia Demokratike – 2 deputetë
Partia Socialiste – 1 deputetë

Qarku i Lezhës

Partia Demokratike – 4 deputetë
Partia Socialiste – 3 deputetë

Qarku i Dibrës

Partia Demokratike – 3 deputetë
Partia Socialiste – 2 deputetë

PS triumfon në Elbasan, Vlorë, Gjirokastër, Fier, Korçë dhe Berat - rrëmben 74 deputetë
Lexo po ashtu PS triumfon në Elbasan, Vlorë, Gjirokastër, Fier, Korçë dhe Berat - rrëmben 74 deputetë

Qarku i Durrësit, duke u numëruar

Partia Socialiste – 8 deputetë
Partia Demokratike – 6 deputetë

Qarku i Tiranës, duke u numëruar

Partia Socialiste – 18 deputetë
Partia Demokratike – 15 deputetë
Lëvizja Socialiste për Integrim – 2 deputetë
Partia Socialdemokrate – 1 deputetë

Qarku i Elbasanit

Partia Socialiste – 8 deputetë
Partia Demokratike – 6 deputetë

Qarku i Fierit

Partia Socialiste – 9 deputetë
Partia Demokratike – 6 deputetë
Lëvizja Socialiste për Integrim – 1 deputetë

Qarku i Beratit

Partia Socialiste – 5 deputetë
Partia Demokratike – 2 deputetë

Qarku i Korçës

Partia Socialiste – 6 deputetë
Partia Demokratike – 5 deputetë

Mbesin për t'u numëruar 350 vendvotime – vijon beteja vetëm në Tiranë e Durrës
Lexo po ashtu Mbesin për t'u numëruar 350 vendvotime – vijon beteja vetëm në Tiranë e Durrës

Qarku i Gjirokastrës

Partia Socialiste – 3 deputetë
Partia Demokratike – 1 deputetë

Qarku i Vlorës

Partia Socialiste – 8 deputetë
Partia Demokratike – 4 deputetë

PS ka 74 mandate, ndërsa PD 59 mandate, LSI 4 dhe PSD 3 mandate.

Nga 5,199 qendra votimi deri më tani janë numëruar 4,855.

PS shpall fitoren në orën 18:00 nga sheshi 'Skënderbej' në Tiranë
Lexo po ashtu PS shpall fitoren në orën 18:00 nga sheshi 'Skënderbej' në Tiranë

Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, përcjell Telegrafi, Partia Socialiste ka marr 709,720 vota apo 48.67 për qind, ndjekur nga Partia Demokratike me 574,532 vota apo 39.4 për qind.

Lëvizja Socialiste për Integrim ka marr 100,059 vota apo 6.86 për qind dhe Partia Socialdemokrate me 32,673 vota apo 2.24 për qind.

Në këto zgjedhje kanë pasur të drejtë të votojnë 3,588,869 qytetarë me të drejtë vote.

Për 140 vende në Parlamentin shqiptar kanë garuar 1,841 kandidatë nga 13 parti, koalicione apo të pavarur. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Këshilltari i Kurtit i reagon Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

Këshilltari i Kurtit i reagon Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

Politikë
Krasniqi për takimin me Escobarin: Do të jetë ditë ogurzezë për Kosovën nëse SHBA përdor zyrtarisht fjalën “sanksion

Krasniqi për takimin me Escobarin: Do të jetë ditë ogurzezë për Kosovën nëse SHBA përdor zyrtarisht fjalën “sanksion"

Politikë
Surroi: Ka paralajmërim rikthimi

Surroi: Ka paralajmërim rikthimi "gjeneralësh më të mirë" amerikanë në dialog

Lajme
Vdes shoferi i cili u aksidentua në rrugën Skënderaj – Drenas

Vdes shoferi i cili u aksidentua në rrugën Skënderaj – Drenas

Kronika e Zezë
Walker: Presioni që po i bëhet Kosovës është i padrejtë, serbët vazhdojnë të marrin urdhra nga Beogradi

Walker: Presioni që po i bëhet Kosovës është i padrejtë, serbët vazhdojnë të marrin urdhra nga Beogradi

Politikë
Përplasje e ashpër me fyerje ndërmjet Bahtirit dhe Matoshit

Përplasje e ashpër me fyerje ndërmjet Bahtirit dhe Matoshit

Lajme
Kalo në kategori