LAJMI I FUNDIT:

Numërohen mbi 95 për qind të vendvotimeve – Edi Rama drejt mandatit të tretë

Numërohen mbi 95 për qind të vendvotimeve – Edi Rama drejt mandatit të tretë

Deri më tani janë numëruar mbi 95 për qind e vendvotimeve të zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri nga ku rezulton se Partia Socialiste vazhdon të prin me numrin e votave para Partisë Demokrate.

Reklama

Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, përcjell Telegrafi, deri më tani PS ka 74 deputetë nga gjithsej 140 sa ka Kuvendi i Shqipërisë.

PD ka 59 deputetë, ndjekur nga Lëvizja Socialiste për Integrim me 4 mandate dhe Partia Socialdemokrate me 3 deputetë.

Me marrjen e shumicës së mandateve, e bënë të mundur që kryeministri aktual Edi Rama të vazhdon të qëndroj edhe në një mandat në krye të ekzekutivit shqiptar.

Rama për herë të parë u zgjodh kryeministër i vendit në vitin 2013, duke u rizgjedhur në vitin 2017 dhe në zgjedhjet e 2021-së, ai i fiton për herë të tretë këto zgjedhje.

Në këto zgjedhje kanë pasur të drejtë të votojnë 3,588,869 qytetarë me të drejtë vote.

Përfundon numërimi në 10 qarqet e Shqipërisë – këto janë mandatet e fituara sipas partive
Lexo po ashtu Përfundon numërimi në 10 qarqet e Shqipërisë – këto janë mandatet e fituara sipas partive

Për 140 vende në Parlamentin shqiptar kanë garuar 1,841 kandidatë nga 13 parti, koalicione apo të pavarur. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Disa qytetarë serbë protestojnë, të tjerët kryejnë shërbime në komunat në veri

Disa qytetarë serbë protestojnë, të tjerët kryejnë shërbime në komunat në veri

Elfije Boletini
Kurti nuk komenton propozimin e Ramës për Asociacionin

Kurti nuk komenton propozimin e Ramës për Asociacionin

Lajme
Lirohet drejtori i Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc, Jetmir Ismaili

Lirohet drejtori i Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc, Jetmir Ismaili

Lugina
Tre vëllezër në Shijak shkatërrojnë lokalin, kërcënojnë pronarin dhe në fund e godasin me çekiç

Tre vëllezër në Shijak shkatërrojnë lokalin, kërcënojnë pronarin dhe në fund e godasin me çekiç

Lajme
Konjufca: Rama gaboi me draftin, nuk foli me Kurtin

Konjufca: Rama gaboi me draftin, nuk foli me Kurtin

Lajme
FLORI Diamonds ia dhuron Presidencës së Kosovës një brosh me numër 1133, të stolisur me 109 diamante në kujtim të fëmijëve të zhdukur nga lufta

FLORI Diamonds ia dhuron Presidencës së Kosovës një brosh me numër 1133, të stolisur me 109 diamante në kujtim të fëmijëve të zhdukur nga lufta

Lajme
Kalo në kategori