Është duke vazhduar faza e kualifikimeve për në Kupën e Botës, e cila përmbyllet në muajin e ardhshëm.

Amerika e Jugut, Azia, Evropa, Afrika dhe Oqeania po luajnë kualifikueset, me ekipet që kërkojnë biletë për Katar.

Deri më tani, janë vetëm dy kombëtare që kanë realizuar qëllimin e tyre, me njërën që e ka të siguruar automatikisht.

Gjermania nënshtron Maqedoninë e Veriut dhe kualifikohet në Kampionatin Botëror Gjermania nënshtron Maqedoninë e Veriut dhe kualifikohet në Kampionatin Botëror

Pra, Katari si nikoqir i kampionatit është një nga përfaqësueset që ka siguruar pjesëmarrjen automatikisht, kurse tjetra është Gjermania, që mbrëmë shpartalloi Maqedoninë me rezultat 4-0.

Anglia është në rrugë të mirë për të bërë të njëjtën gjë dhe mund ta sigurojë në këtë muaj.

Reklama
Katari u kërkon lojtarëve të vaksinohen para Kupës së Botës 2022 Katari u kërkon lojtarëve të vaksinohen para Kupës së Botës 2022

Në total, 32 skuadra duhet të konfirmohen për Kupën e Botës. Brazili e Argjentina kanë gjasat e mëdha që të jenë aty.

Reklama

Mbetet të shihet se cilat janë të gjitha skuadrat që do të luajnë në Katar, në kampionatin që mbahet në fund të vitit të ardhshëm. /Telegrafi/