Pepe ka diskutuar për ndjenjën rreth kombëtares pas eliminimit të tyre nga Kampionati Botëror në fazën çerekfinale pas humbjes nga Maroku.

Shpresat ishin të mëdha që skuadra e Fernando Santos të hynte në turne dhe Portugalia shijoi disa momente të jashtëzakonshme, si fitorja 6-1 kundër Zvicrës gjatë 1/8-ës së finales. Megjithatë, ndjenja kryesore është një keqardhje pasi Cristiano Ronaldo dhe bashkëlojtarët e tij u eliminuan në çerekfinale.

Pepe iu drejtua gazetarëve në aeroport pasi u kthye në Portugali nga Katari, duke shpjeguar: “Dua t’i falënderoj të gjithë. Fatkeqësisht, nuk ia arritëm qëllimit që donim, por dashurinë që ata treguan këtu, dhe gjithashtu gjatë Botërorit, është shumë shpërblyese. Ne u përpoqëm të japim gjithçka për të nderuar vendin tonë”.

Reklama

Pepe was furious with Argentinian referee Facundo Tello following Portugal's defeat by Morocco

Ish-lojtari i Real Madridit u kërkua të komentonte nëse do të pensionohej nga karriera e tij ndërkombëtare në ditët në vijim, por ai i mbajti kartat e hapura: “Gjëja më e rëndësishme tani është të mos flasim nëse është Botërori i fundit i Pepes, por për të falënderuar të gjithë”.

Reklama

Ishte një histori e ngjashme kur bëhej fjalë për spekulimet për të ardhmen e trajnerit Santos, pasi Pepe shtoi: “Unë jam një lojtar, nuk do të flas për këtë. Vetëm dua t’ju falënderoj për kujdesin”.

“Ndihemi të trishtuar që nuk u dhamë më shumë këtyre njerëzve, ndoshta nuk e merituam të largoheshim ashtu siç bëmë, por ky është futbolli. Duhet të mësosh nga ndeshja e djeshme që e ardhmja të ndodhë më mirë”, vazhdoi ai.

Reklama

Ai nuk i shtoi më shumë thashethemet se shoku i skuadrës Ronaldo do të mendojë gjithashtu për t’u tërhequr nga futbolli ndërkombëtar. “Epo, është flamuri ynë. Ai arrin në të gjitha anët e botës, ai dha kontributin e tij kur thirrej dhe ne duhet ta falënderojmë atë, si dhe të gjithë të tjerët që u përpoqën të bëjnë më të mirën për të qenë në dispozicion të trajnerit”.

Reklama

Mbrojtësi qendror heshti disa kritikë me paraqitjet e tij në turne dhe madje përfundoi ndeshjen me Marokun, ndërsa pa vetëdije po luante me një krah të thyer. Çuditërisht, krahu i thyer nuk ishte burimi kryesor i zhgënjimit të Pepes pas eliminimit të Portugalisë.

Reklama

“Është e papranueshme që një gjyqtar argjentinas të gjykojë lojën tonë”, potencoi qendërmbrojtësi i Portos. “Pas asaj që ndodhi dje, me (Lionel) Messin duke folur, e gjithë Argjentina po flet dhe arbitri vjen këtu për të drejtuar ndeshjen. Nuk po them se ai vjen këtu i kushtëzuar. Por, për çfarë luajtëm në pjesën e dytë?”

“Portieri ra në tokë. Kishte vetëm tetë minuta shtesë. Ne punuam seriozisht dhe gjyqtari dha tetë minuta (kohë shtesë)? Ne nuk luajtëm asgjë në pjesën e dytë”.

Reklama

“E vetmja skuadër që luajti futboll ishim ne. Jemi të trishtuar. Kishim cilësinë për të fituar Kupën e Botës dhe nuk ia dolëm. Mund të vë bast që Argjentina do të jetë kampione”, ka thënë më rej Pepe. /Telegrafi/