LAJMI I FUNDIT:

Pastrimi i shtëpisë, pesë gjëra që duhet t’i dini patjetër

Pastrimi i shtëpisë, pesë gjëra që duhet t’i dini patjetër

Mbajtja e shtëpisë nuk është e lehtë, midis punës, familjes dhe angazhimeve të shumta: këtu janë disa këshilla për t’i bërë punët shpejt dhe mirë

Është e panevojshme ta fshehësh: mbajtja e shtëpisë e pastër dhe e rregullt është e lodhshme, aspak e kënaqshme dhe gjithashtu merr kohë të vlefshme për t’i kushtuar familjes, miqve dhe – së fundi, por jo më së paku! – për veten tonë.


Këtu janë disa rregulla të vogla dhe të thjeshta për pastrimin e shtëpisë, duke përsëritur disa nga truket e gjysheve: ne do të kemi një organizim të patëmetë dhe disa orë të tjera të lirisë së merituar.

Kini kujdes, megjithatë: me truket e vogla ne mund të lehtësojmë lodhjen dhe të kursejmë kohë.

Rregulli numër një: Rregulli! Gjëja e parë që duhet bërë në fillim të një seance pastrimi është të organizoni hapësirën. Nga ana tjetër, nëse është e vërtetë se çdo gjë ka vendin e saj, për të kursyer kohë dhe përpjekje, rendi është me të vërtetë themelor.

Çdo gjë që përdorni, duke përfshirë pajisjet pastruese, duhet të ruhen siç duhet pas përdorimit. Mjaft me çorape të shpërndara kudo, këpucë para divanit, kartela dhe sende të padobishme (por kush e di se prej nga vijnë!) që hidhen në tavolinën e kuzhinës, me tharëse flokësh dhe krehra të mbetur në lavaman: pastrimi do të jetë shumë më i shpejtë.

Rregulli numër dy: Dhomë për dhomë. Për të proceduar në mënyrë sistematike dhe pa humbur kohë duke ecur lart e poshtë shtëpisë, ju duhet të pastroni nga një dhomë.

Nëse duam të shmangim përpjekjet titanike, ne gjithmonë e lëmë kuzhinën në rregull, pastrojmë tryezën dhe lavamanin pa lënë enët e pista përreth. Në banjë mbajmë brushat, furçat dhe kozmetikën në vendin e tyre, duke i vendosur peshqirët në vendin e tyre dhe rrobat po ashtu. Në dhomën e gjumit është e ndaluar të lini krevatin e parregulluar deri në mbrëmje: përveç pluhurit të çarçafëve, e bën ajrin e ndotur dhe duket një organizim i brendshëm i keq.

Rregulli numër tre: Rregullsia. Nuk është e rëndësishme se frekuenca që zgjedhim, një herë ose dy herë në javë, vetëm fundjavë ose pak çdo ditë: ajo që ka rëndësi është të mbash ritmin e duhur.

Rregullsia është e rëndësishme sepse na ndihmon të mbajmë nën kontroll situatën dhe të organizojmë veten.

Rregulli numër katër: Nga lart-poshtë. Për cilëndo dhomë që flitet, gjëja kryesore që duhet të keni parasysh është se punët kanë rregullin e tyre, nga lart poshtë.

Është më mirë që fillimisht të merrni pluhurat, e cila më pas do të bjerë në dysheme dhe pastaj i përkushtoheni larjes së dyshemesë.

Rregulli numër pesë: Sytë te lecka. Kur fshini pluhurin, qofshin raftet ose llambat, mos harroni kurrë se është më mirë të hiqni pluhurin me një leckë të thatë dhe pastaj të kaloni me një të lagët.

Në fakt, nëse sipërfaqet që duhet të pastrohen janë veçanërisht të pluhurosura, nëse nuk bëjmë së pari me leckë të thatë rrezikojmë “zvarritjen” e fëlliqur kudo, me pasojat e padëshiruara të ndotjes së murit ose sipërfaqeve fqinje: një çështje me prioritet … /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
A e dini pse nuk preferohet të pini kafe në aeroplan

A e dini pse nuk preferohet të pini kafe në aeroplan

Lifestyle
I përdorni çdo ditë, por mund të mos e dini se janë shpëtimtarë për punët e vështira të shtëpisë

I përdorni çdo ditë, por mund të mos e dini se janë shpëtimtarë për punët e vështira të shtëpisë

Bëje vet
Kontrolloni datën e lindjes: Do të përfitoni në aspektin financiar dhe romantik nëse jeni ‘të zgjedhur’

Kontrolloni datën e lindjes: Do të përfitoni në aspektin financiar dhe romantik nëse jeni ‘të zgjedhur’

Astrologji
Sjellin lumturi në jetën e të gjithëve: Katër shenja të horoskopit e kanë këtë dhunti

Sjellin lumturi në jetën e të gjithëve: Katër shenja të horoskopit e kanë këtë dhunti

Astrologji
Truku për pastrimin e frigoriferit ngrirës: Një gjë e vogël mund t'ju ndihmojë të hiqni qafe akullin e grumbulluar

Truku për pastrimin e frigoriferit ngrirës: Një gjë e vogël mund t'ju ndihmojë të hiqni qafe akullin e grumbulluar

Bëje vet
Gjësendet në shtëpinë tuaj që janë 'magnet' i fshehur për papastërtitë

Gjësendet në shtëpinë tuaj që janë 'magnet' i fshehur për papastërtitë

Këshilla dhe ide
Kalo në kategori