Dëmtimi i Egzon Binakut dhe Andi Lilës, prishi disi planet e Christian Panuccit, i cili më herët kishte vendosur të lërë jashtë grumbullimit edhe portierin Thomas Strakosha, pasi ky i fundit nuk arriti të paraqitet në kohë pranë kombëtares.

Trajneri i kuqezinjve ftoi menjëherë Ylber Ramadanin në mesin e fushës dhe Ermir Lenjanin në krahun e majtë të mbrojtjes, për të zëvendësuar dy të dëmtuarit, ndërsa portieri i Laçit, Gentjan Selmani, erdhi për të zënë vendin e gardianit të Lazios.

Megjithatë Lenjani refuzoi t’i përgjigjet pozitivisht ftesës së Kombëtares, pasi siç shpjegoi nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, kishte mbetur i ofenduar nga trajtimi që i ka bërë Panucci dhe se nuk do të vijë më te Shqipëria, për sa kohë të jetë trajner italiani.

View this post on Instagram

Që nga viti 2013 jam pjesë e Kombëtares shqiptare dhe ndihem krenar për këtë gjë. Saherë jam ftuar e kam pranuar ftesën me dëshirën më të madhe pasi çdo herë kur e kam veshur fanellën kuq e zi e kam veshur me shumë dashuri. Kam qenë gati gjithmonë, kam sakrifikuar shumë, jam gjakosur, kam qarë e kam qeshur si futbollist i Shqipërisë. Kam pranuar edhe stolin, por jam respektuar gjithmonë. Tani në dy vitet e fundit jam duke kaluar nëpër një formë shumë të mirë, por po injorohem nga trajneri momental i Kombëtares. Nuk kam luajtur asnjë minut në Ligën e Kombeve, por nuk kam bërë zhurmë dhe kam vazhduar të punoj edhe më fort. Kur lëndohen 4-5 lojtarë trajnerit i bie në mend që luan dikund Ermir Lenjani dhe më dërgon ftesë. Faleminderit, por JO. Me lot në sy e them se nuk do të grumbullohem më me Kombëtaren sa të jesh ti aty. Kam kontribuar shumë dhe meritoj respekt. Dashuria ime për Shqipërinë është më e madhe se urrejtja jote për mua. Unë kam qenë, jam dhe gjithmonë do të jem djal i Shqipërisë, ndërsa ti je vetëm kalimtar.

A post shared by Ermir Lenjani (@lenjaniermir) on Mar 18, 2019 at 10:25am PDT

I ndodhur në këto kushte, Panucci ka hedhur sytë nga Kategoria Superiore dhe ka veçuar prej aty emrin e Lorenc Trashit, të cilit i ka bërë ftesë për t’u bashkuar me Kombëtaren në prag të sfidave përballë Turqisë dhe Andorrës, transmeton Top Channel.

Lenjani nuk i përgjigjet ftesës me vonesë të Panuccit: Me lot në sy do të them ‘jo’ sa të jesh ti aty Lenjani nuk i përgjigjet ftesës me vonesë të Panuccit: Me lot në sy do të them ‘jo’ sa të jesh ti aty

Ky i fundit qe dy sezone ofron paraqitje mjaft të mira me klubin e Partizanit, ndërsa tashmë ka ardhur momenti që të dëshmojë edhe para Panuccit, se e meriton një vend në kombëtare, ku të paktën për ndeshjet e radhës, do të rivalizojë me Naser Alijin.