LAJMI I FUNDIT:

Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën
Reklama

Një nga aleatët më të ngushtë të Ukrainës, Polonia, ka njoftuar se nuk do t’i ofrojë më furnizim me armë shëtit fqinj, si pasojë e një mosmarrëveshje politike rreth drithërave.

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki, tha se fokusi Polonisë është mbrojtja e vendit të vet me sa më shumë armë moderne, shkruan BBC.


Polonia tashmë i ka dërguar Ukrainës 320 tanke të epokës sovjetike dhe 15 aeroplanë MiG-29, transmeton Telegrafi.

Por së fundmi janë rritur tensionet mes dy shteteve fqinje. Të martën, Polonia thirri për bisedë ambasadorin ukrainas lidhur me komentet e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Kombet e Bashkuara lidhur me ndalesën e grurit ukrainas nga Polonia, Hungaria dhe Sllovakia, që refuzuan zgjatjen e marrëveshjes për grurin.

Belgjika shqyrton mundësinë e dërgimit të aeroplanëve F-16 në Ukrainë
Lexo po ashtu Belgjika shqyrton mundësinë e dërgimit të aeroplanëve F-16 në Ukrainë

Zelensky tha se është alarmuese se si disa miq të Ukrainës në Evropë po shprehin solidaritetin “në një teatër politik duke refuzuar zgjatjen e marrëveshjes për grurin”.

Në anën tjetër, Varshava tha se fjalët e tij “janë të pajusitifikueshme dhe brengë për Poloninë që mbështeti Ukrainën nga dita e parë e luftës”.

Morawiecki dha një intervistë për televizionin Polsat disa orë pas bisedës së ambasadorit ukrainas në ministrin e Jashtme të Polonisë në Varshavë si kundërpërgjigje ndaj fjalimit të liderit ukrainas.

“Më nuk do të transferojmë armë në Ukrainë, sepse po armatosim Poloninë me më shumë armë moderne”, tha kryeministri polak. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

Botë
Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Botë
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
Kalo në kategori