LAJMI I FUNDIT:

Belgjika shqyrton mundësinë e dërgimit të aeroplanëve F-16 në Ukrainë

Belgjika shqyrton mundësinë e dërgimit të aeroplanëve F-16 në Ukrainë
Reklama

Belgjika po e shqyrton vendimin nëse do t’i dërgojë apo jo aeroplanët e saj luftarak F-16 në Ukrainë.

Kështu të paktën tha kryeministri i vendit Alexander De Croo, i cili theksoi se Belgjika po i ndërron aeroplanët e saj F-16 me ata më të avancuar F-35, transmeton Telegrafi.


Në anën tjetër, ministria belge e Mbrojtjes, më herët pati bërë të ditur se F-16 janë shumë të vjetër për Ukrainën dhe se nuk mund të përdoren në luftë, pavarësisht se De Crook tha se mund të jenë të dobishëm për shembull për trajnimin e pilotëve.

Me tankun e sekuestruar, ukrainasit goditën istikamet e forcave ruse - disa u detyruan të dorëzohen
Lexo po ashtu Me tankun e sekuestruar, ukrainasit goditën istikamet e forcave ruse - disa u detyruan të dorëzohen

“Kam kërkuar nga ministria e Mbrojtjes të shoh se sa të dobishëm mund të jenë F-16 tanë në Ukrainë”, tha De Croo duke folur në margjinat e takimit në Asamblenë e Përgjithshmë të Kombeve të Bashkuara në New York.

“Duhet të shqyrtojmë të gjitha mundësitë”, tha për fundi kryeministri belg. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Dy të vrarë dhe tetë të plagosur nga të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem – publikohen pamjet që tregojnë momentin e sulmit

Dy të vrarë dhe tetë të plagosur nga të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem – publikohen pamjet që tregojnë momentin e sulmit

Botë
Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Amerika
Pas Finlandës, edhe Estonia pritet ta mbyllë kufirin e saj me Rusinë

Pas Finlandës, edhe Estonia pritet ta mbyllë kufirin e saj me Rusinë

Evropa
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
Kalo në kategori