LAJMI I FUNDIT:

Pas çlirimit të Khersonit, gruaja nxori flamurin ukrainas të cilin e kishte fshehur nën pllakën e kopshtit

Pas çlirimit të Khersonit, gruaja nxori flamurin ukrainas të cilin e kishte fshehur nën pllakën e kopshtit

Disa pamje interesante u publikuan në rrjetet sociale që tregojnë një grua ukrainase në Kherson që gërmon një flamur ukrainas që e kishte fshehur në kopshtin e saj në mes të pushtimit rus të rajonit.

Në video, gruaja shihet duke ngritur një pllakë betoni dhe duke gërryer dheun, ku nxori një qese plastike që ishte flamuri brenda, transmeton Telegrafi.


Gruaja më pas buzëqesh derisa ngre flamurin dhe e shfaq në kopshtin e saj.

Trupat ukrainase mbërritën në qendër të Khersonit të premten pasi Rusia braktisi të vetmin kryeqytet rajonal që kishte kapur që nga fillimi i pushtimit të saj në shkurt.

Tërheqja shënoi tërheqjen e tretë të madhe ruse të luftës dhe e para që përfshin dhënien e një qyteti kaq të madh të pushtuar përballë një kundërofensive të madhe ukrainase që ka rimarrë pjesë të lindjes dhe jugut.

Më herët sot, kompanitë e shërbimeve në Kherson po punonin për të rivendosur infrastrukturën kritike të dëmtuar dhe të minuar nga forcat ruse të arratisura.

Guvernatori i rajonit Kherson, Yaroslav Yanushevych, tha se autoritetet kishin vendosur të mbanin një orë policore nga ora 5 pasdite deri në 8 të mëngjesit dhe të ndalonin njerëzit të largoheshin ose të hynin në qytet si masë sigurie. /Telegrafi/