LAJMI I FUNDIT:

Paralajmëron shefi i JPMorgan: Kriza bankare amerikane ende nuk ka përfunduar

Paralajmëron shefi i JPMorgan: Kriza bankare amerikane ende nuk ka përfunduar

Kriza me të cilën përballet sistemi bankar amerikan “nuk ka përfunduar ende”, ka paralajmëruar kreu i bankës më të madhe të Shteteve të Bashkuara.

Reklama

Shefi ekzekutiv i JPMorgan, Jamie Dimon i bëri komentet në një letër vjetore drejtuar aksionerëve vetëm disa javë pas kolapsit dramatik të dy bankave të mëdha amerikane.

Dimon tha se nuk priste që trazirat të çonin në një krizë botërore të ngjashme me vitin 2008, duke vënë në dukje se ajo përfshinte “më pak lojtarë dhe më pak çështje” por ai paralajmëroi se ndikimi do të zgjatej.

Javët e fundit, ai punoi me zyrtarë qeveritarë për të koordinuar një plan shpëtimi për bankën First Republic me bazë në Kaliforni, për të cilën shumë kishin frikë se ishte gjithashtu në prag të kolapsit. Në afatin e afërt, ai tha se dështimet e Silicon Valley Bank (SVB) dhe Signature Bank dhe blerja e nxituar e Credit Suisse, kishin provokuar “shumë shqetësime në treg” dhe ka të ngjarë të nxisin huadhënësit të tërhiqen në muajt në vijim, duke rritur shanset për një recesion ekonomik.

Por ai tha se nuk ishte e qartë nëse kriza do të prekë konsumatorët e rregullt në SHBA, të cilët janë shtytësit kryesorë të ekonomisë më të madhe në botë. SVB dështoi muajin e kaluar pasi frika rreth pozicionit të saj financiar i shtyu klientët të tërhiqnin gati një të katërtën e depozitave të firmës brenda pak ditësh, duke dërrmuar aftësinë e saj për të furnizuar fondet. Rregullatorët mbyllën Signature mes shenjave të një rruge të ngjashme bankare.

Banka UBS përballet me pakënaqësitë e investitorëve pas blerjes së rivalit Credit Suisse
Lexo po ashtu Banka UBS përballet me pakënaqësitë e investitorëve pas blerjes së rivalit Credit Suisse

Ndërsa dështimet çuan në shqyrtimin e firmave të tjera potencialisht me probleme, Credit Suisse pa aksionet në rënie, duke çuar në “shpëtimin” e saj të nxituar nga rivali UBS në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga qeveria zvicerane.

Dimon tha se trazirat e fundit duhet t’i shtyjnë rregullatorët të shqyrtojnë rreziqet ndaj bankave që lindin nga një përqindje e lartë e depozitave të pasiguruara ose nga shumë klientë me profile të ngjashme, siç bëri SVB, e cila ishte e njohur për shërbimin e industrisë së teknologjisë.

Por ai shtoi se shumë nga rreziqet – duke përfshirë një rritje të mprehtë të normave të interesit vitin e kaluar që kanë dëmtuar vlerën e disa llojeve të aktiveve që zakonisht mbahen nga bankat – ishin “fshehur në pamje të qartë”. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Epidamn
BERZH dhe ENEF II financojnë Ujë Rugove me 6 milionë Euro për linjat e reja prodhuese

BERZH dhe ENEF II financojnë Ujë Rugove me 6 milionë Euro për linjat e reja prodhuese

Korporata Rugove
Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate EXPO
Ejani festojmë bashkë ditëlindjen e parë të Vitaland – Sot krejt kemi me u kënaq

Ejani festojmë bashkë ditëlindjen e parë të Vitaland – Sot krejt kemi me u kënaq

Vitaland
Loja që po bën të gjithë të marrin pjesë

Loja që po bën të gjithë të marrin pjesë

Petrol Company
Murati i reagon Ramës me një shprehje gjermane: Ai momenti kur ty të vie turp për të bëmat e tjetrit

Murati i reagon Ramës me një shprehje gjermane: Ai momenti kur ty të vie turp për të bëmat e tjetrit

Ekonomi
Kalo në kategori