LAJMI I FUNDIT:

Paralajmërimet për hapjen e urës së Ibrit, Stano: Çdo vendim lidhur me këtë të diskutohet dhe të merret në dialog

Paralajmërimet për hapjen e urës së Ibrit, Stano: Çdo vendim lidhur me këtë të diskutohet dhe të merret në dialog

Bashkimi Evropian ka reaguar pas paralajmërimeve për hapjen e urës së Ibrit.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano në një konferencë për media theksoi se hapja e urës në Mitrovicë është në fakt subjekt i dy marrëveshjeve në kuadër të dialogut, vitit 2015 dhe 2016.

“…Dhe pavarësisht përpjekjeve të Bashkimit Evropian si lehtësues, kjo urë mbetet e mbyllur për qarkullim. Dhe meqenëse kjo është një çështje që i përket dialogut të lehtësuar nga BE-ja, negociatat dhe çdo vendim që lidhet me urën duhet të diskutohet dhe merret në dialog…”, u shpreh Stano.


Sipas tij, të gjitha obligimet që dalin nga marrëveshjet e arritura ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të zbatohen.

“…E njëjta vlen edhe për marrëveshjen për urën si dhe marrëveshjen për rrugën e normalizimit të marrëdhënieve. Sepse të gjithë këta hapa të njëanshëm, hapa të pakoordinuar që po ndërmerren po e zhvendosin fokusin dhe vëmendjen nga prioriteti kryesor dhe prioriteti kryesor tani për të dyja palët duhet të jetë zbatimi i marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve”, u shpreh zëdhënësi i BE-së, Peter Stano.

Ndryshe, ditë më parë zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Veton Elshani, ka thënë se shumë shpejt do të hapet ura e Ibrit në Mitrovicë.

Elshani ka thënë se janë duke diskutuar me eprorët se si mund të bëhet hapja e urës. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Këshilla se si të mbroheni gjatë shkarkimeve të rrufesë

Këshilla se si të mbroheni gjatë shkarkimeve të rrufesë

Lajme
Ambasadori britanik shkon në veri: Dëgjova shqetësimet dhe shpresat e komunitetit serb

Ambasadori britanik shkon në veri: Dëgjova shqetësimet dhe shpresat e komunitetit serb

Lajme
Kryebashkiaku i Vlorës: Plazhet janë plot, po lansohen reklama negative

Kryebashkiaku i Vlorës: Plazhet janë plot, po lansohen reklama negative

Lajme
Kush është “Klea”, vazja që mashtronte me bursat duke thënë se është mbesa e kryeministrit Edi Rama

Kush është “Klea”, vazja që mashtronte me bursat duke thënë se është mbesa e kryeministrit Edi Rama

Lajme

"Stenta 3”, dëshmitarja thotë se ka dyshime që bashkëshorti i saj ka ndërruar jetë për shkak se nuk iu vendosën stentat

Drejtësi
Artikulli i “Slobodna Bosna”, që u publikua nga RTK, Bordi: Do të ketë masa rigoroze konform ligjit

Artikulli i “Slobodna Bosna”, që u publikua nga RTK, Bordi: Do të ketë masa rigoroze konform ligjit

Lajme
Kalo në kategori