Një video që supozohet se tregon rënien e një aeroplani luftarak rus nga qielli është shpërndarë gjerësisht në internet pasi forcat ukrainase pretenduan se kishin rrëzuar katër të tillë në një ditë të vetme.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës pretendoi se të shtunën, më 24 shtator, dy aeroplanë rusë Su-25 ishin shkatërruar së bashku me një Su-20 dhe një Su-34.

Një zëdhënës për Mbrojtjen e Ukrainës tha: “Sot është një ditë e mirë për #UAarmy dhe një ditë e keqe për aviacionin rus. Su-25, dy Su-30 dhe Su-34 kanë shkuar në dreq”.

Gjuha e fortë e përdorur në tweet ishte një referencë për forcat ukrainase në ishullin e gjarpërinjve, të cilët përdorën një frazë të ngjashme kur forcat ruse i urdhëruan ata të dorëzoheshin menjëherë pas shpërthimit të luftës.

Reklama
Reklama

Që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkurt, vlerësohet se vendi ka humbur dhjetëra mijëra pjesë të pajisjeve ushtarake.

Ukraina pretendon se që nga 24 shkurti ka shkatërruar ose “kapur” më shumë se 259 aeroplanë ushtarakë, 2,275 tanke, 4,832 automjete të blinduara luftarake dhe 3,701 luftanije dhe varka.

Lufta e vazhdueshme midis Rusisë dhe Ukrainës duket se po kalon në një fazë të re pas dekretit të mobilizimit të Vladimir Putin në fillim të kësaj jave.

Putin shpreson se dekreti do të shtojë numrin e trupave pasi mijëra luftëtarë rusë u vranë në shtatë muajt e konfliktit.

Ligji i ri përfshin gjithashtu dënime të ashpra për ata që refuzojnë të luftojnë në Ukrainë, duke përfshirë një dënim me 10 vjet burg.

Reklama
Reklama

Si pasojë, protestat shpërthyen në më shumë se 38 qytete në të gjithë Rusinë, një shenjë se po rritet zhgënjimi me trajtimin e luftës nga Kremlini.

Madje një numër në rritje i rusëve janë përpjekur të largohen nga vendi nga frika se mund të përfundojnë duke u thirrur në ushtri. /Telegrafi/