LAJMI I FUNDIT:

Pagat e lojtarëve të Juventusit – Ronaldo larg më i paguari, pas tij vjen Higuain

Pagat e lojtarëve të Juventusit – Ronaldo larg më i paguari, pas tij vjen Higuain
Cristiano Ronaldo - Juventus (Foto: Zhizhao Wu/Getty Images/Guliver)

Faqja e njohur ‘Calcio e Finanza’ publikoi pagat e lojtarëve të Juventusit për këtë sezon, ku Cristiano Ronaldo është ai që fiton më shumë me 31 milionë euro pagë.  

Reklama

Juventusi ka rritur shpenzimet në masë të madhe viteve të fundit pasi janë në kërkim të trofeut të Ligës së Kampionëve.

Këtë e tregojnë edhe transferimet e viteve të fundit sikurse Cristiano Ronaldo, Matthijs De Ligt, Aaron Ramsey dhe Adrien Rabiot.

Juventusi po ndërton një super skuadër – qëllimi mbetet fitimi i Ligës së Kampionëve
Lexo po ashtu Juventusi po ndërton një super skuadër – qëllimi mbetet fitimi i Ligës së Kampionëve

Megjithatë, këto transferime kanë rritur në masë të madhe shpenzimet e pagave vjetore që klubi italian paguan për gjithsej 29 lojtarë.

Portali i specializuar në çështje ekonomike dhe marketing të klubeve në Itali ‘Calcio Finanza’ ka treguar listën e pagave të skuadrës, ku ai që fiton më shumë është Ronaldo që fiton 31 milionë në vit dhe më pak portieri Pinsoglio me 300 mijë.

CR7 dhe Higuain prijnë në listën e pagave (Foto: Fred Lee/Getty Images/Guliver)

Pagat më të larta përveç asaj të CR7, janë ato të De Ligt, Gonzalo Higuain, Paulo Dybala, Ramsey dhe Rabiot – të gjitha me nga 7.5 milion euro në vit.

Nga 100 milionë euro për Ronaldon te 75 milionë për De Ligt – si po kthehet Juventusi në ‘Galaktikët’ e ri të Evropës
Lexo po ashtu Nga 100 milionë euro për Ronaldon te 75 milionë për De Ligt – si po kthehet Juventusi në ‘Galaktikët’ e ri të Evropës

Pas tyre vijnë lojtarë tjerë si Douglas Costa, Leonardo Bonucci, Alex Sandro dhe Giorgio Chiellini.

Në total, skuadra e Juventusit kushton 141,250,000 euro, e shpërndarë në mbi 29 lojtarë, ndërsa vetëm Ronaldo merr 21 për qind të kësaj shume.

Lista e pagave të lojtarëve të Juventusit: 

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

La Liga
Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

La Liga
Debat i ashpër mes Ancelottit dhe Vinicius Jr në mes të ndeshjes, në fund dyshja nuk u përshëndet fare

Debat i ashpër mes Ancelottit dhe Vinicius Jr në mes të ndeshjes, në fund dyshja nuk u përshëndet fare

La Liga
'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

La Liga
Barcelona mposht Sevillën fal një autogoli të Sergio Ramos, rrëmben pozitën e parë në La Liga

Barcelona mposht Sevillën fal një autogoli të Sergio Ramos, rrëmben pozitën e parë në La Liga

La Liga
Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Ligat tjera
Kalo në kategori