LAJMI I FUNDIT:

Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Sensacioni i Napolit, sulmuesi anësor Khvicha Kvaratskhelia, ka përkushtuar të ardhmen e tij në klub, por tifozët kanë mbetur të befasuar nga paga e tij e re.

Reklama

Ylli gjeorgjian është zhvilluar shpejt në një nga lojtarët sulmues më emocionues në futbollin evropian, duke shënuar 12 gola dhe duke dhënë 15 asistime në një sezon drithërues për skuadrën e Napolit.

Napoli është 19 pikë përpara në krye të Serie A dhe duket se do të fitojë Scudetton e tyre të parë që nga ditët e Diego Maradona në 1990.

Ata janë gjithashtu në çerekfinale të Ligës së Kampionëve, me disa që i konsiderojnë si një nga favoritët për të fituar garën.

Kvaratskhelia ka ardhur nga askund për të pushtuar Evropën pasi nënshkroi nga Dinamo Batumi në verë, me Real Madridin dhe Paris Saint-Germainin që të dy thuhet se janë tani të interesuar fortë për të.

Megjithatë, tani është raportuar se 22-vjeçari ka rënë dakord për një kontratë të re me Napolin.

Osimhen: Kvaratskhelia mund ta fitojë ‘Topin e Artë’
Lexo po ashtu Osimhen: Kvaratskhelia mund ta fitojë ‘Topin e Artë’

Sipas gazetarit të Footmercato, Santi Aouna, ai do të nënshkruajë një marrëveshje duke e mbajtur atë në klub deri në vitin 2028 dhe nuk do të ketë asnjë klauzolë lirimi.

Megjithatë, pritej shumë një rritje e konsiderueshme e pagës në marrëveshjen e re dhe kanë mbetur të habitur nga ajo që do të fitojë Kvaratskhelia.

Paga e tij vjetore është katër milionë euro në vit, përfshirë pagesat e bonusit. Është e barabartë me rreth 67,000 funte në javë.

“4 milionë? Në Ligën Premier ai do të marrë dyfishin”, “Dhe të mendosh që në Ligën Premier 6 klubet e mëdha mund t’i japin lehtësisht dyfishin apo edhe trefishin” dhe “Këto janë pagat e varfërisë për një superyll të supozuar”, ishin disa nga komentet.

“67 mijë në javë PËRFSHIRË bonuset… nuk është çudi që lojtarët duan një lëvizje në Ligën Premier”, “Nuk do ta shohim atë në Ligën Premier për të paktën gjysmë dekade” dhe “Çfarë kontrate e tmerrshme. 5 vjet me 75-80 mijë në javë pa klauzolë lirimi. Ky djalë do të kishte pasur dyfish nëse do të kishte një agjent të mirë”, ishin disa nga komentet tjera për gjeorgjianin. /Telegrafi/