LAJMI I FUNDIT:

Opel po e kthen markën Manta – zbulohen disa veçori të veturës

Opel po e kthen markën Manta – zbulohen disa veçori të veturës

Opeli synon të ringjallë emrin Manta dhe ta përdorë atë për një veturë elektrike që arrin në mes të kësaj dekade.

Reklama

Modeli elektrik Manta do të jetë pjesë e shndërrimit të Opel në një markë që prodhon ekskluzivisht vetura elektrike. Bosi i Opelit, Michael Lohscheller ka konfirmuar ringjalljen e Mantas, një model që përfaqësonte një Coupe me rrota të pasme, gjatë një ngjarje që njoftonte investime të mëdha në elektrifikim.

Opel do të bëhet një prodhues i plotë i veturave elektrike në Evropë deri në vitin 2028, raporton autocar.

Versioni i rivendosur dhe i elektrizuar i prezantuar së fundmi i modelit origjinal Manta A shërbeu për të demonstruar teknologjinë elektrike, por modeli i ri do të ndryshojë rrënjësisht.

Gjatë ngjarjes së përmendur, u shfaq vetëm një ngacmues, i cili megjithatë sugjeron që Manta të vijë në formën e një Coupe SUV.

Nuk ka ende detaje, përveç se modeli do të bazohet në një nga katër platformat e Stellantis për veturat elektrike. Këto do të jenë platforma STLA Medium ose STLA Large, të cilat janë të dizajnuara për makina premium dhe me performancë të lartë me të gjitha rrotat.

Platforma STLA Medium është e përputhshme me bateri deri në 104kWh, që do të thotë se mund të pritet një diapazon deri në 700 km. Veturat e bazuara në platformën SLTA do të kenë një bateri prej 118kWh dhe një diapazon deri në 800 km.

Gjenerata e parë Manta A u shfaq në 1970 dhe u bë një rival i modelit Capri të Ford, dhe u bazua në sedan Ascona. Manta u zëvendësua më vonë nga Calibra. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Nga Rolls-Royce Phantom i vitit 1954 e deri tek Bugatti Veyron - koleksioni i veturave luksoze të Mbretit Abdullah të Jordanisë

Nga Rolls-Royce Phantom i vitit 1954 e deri tek Bugatti Veyron - koleksioni i veturave luksoze të Mbretit Abdullah të Jordanisë

Auto
Porsche prezanton logon

Porsche prezanton logon "e re" përpara lansimit të "veturës së saj sportive të së ardhmes"

Auto
Rolls-Royce Cullinan Blue Shadow Edition është frymëzuar nga hapësira

Rolls-Royce Cullinan Blue Shadow Edition është frymëzuar nga hapësira

Auto
Një Oldsmobile 442 është nxjerrë nga hambari - pamjet janë befasuese pas pastrimit të parë të veturës klasike në 20 vjet

Një Oldsmobile 442 është nxjerrë nga hambari - pamjet janë befasuese pas pastrimit të parë të veturës klasike në 20 vjet

Auto
Tre Tesla Roadster të rinj të braktisur në Kinë u blenë nga një prodhues makinash tashmë i falimentuar

Tre Tesla Roadster të rinj të braktisur në Kinë u blenë nga një prodhues makinash tashmë i falimentuar

Auto
Po lëvizte me shpejtësi të madhe në Georgia, detaje të ngjarjes kur një veturë 'u ngjit' mbi karrotrec dhe fluturoi 36 metra

Po lëvizte me shpejtësi të madhe në Georgia, detaje të ngjarjes kur një veturë 'u ngjit' mbi karrotrec dhe fluturoi 36 metra

Auto
Kalo në kategori