Nuk mposhtet dot krenaria e shqiptarëve, Skënderbeu përsëri në grupet e Ligës së Evropës

E mrekullueshme ajo që ka bërë skuadra shqiptare, Skënderbeu nga Korça.

Ish-kampionët e Shqipërisë kanë barazuar pa gola në shtëpi 0-0 ndaj Dinamo Zagreb dhe falë barazimit në ndeshjen e parë 1-1 në Kroaci kanë arritur kualifikimin historik.

Kësisoj djelmoshat e Ilir Dajës do të jenë përsëri klubi i vetëm shqiptarë në grupet e një gare evropiane pas suksesit në vitin 2014.

Ndeshja nisi më mirë për mysafirët të cilët vetëm pas katër minutave lojë shënuan gol, por që për fat të mirë u anulua nga gjyqtari pasi lojtarët e Dinamos shkaktuan faull në sulm.

Dy minuta më vonë, Liridon Latifi tentoi me një goditje të fuqishme ta mposhtë portierin mysafir por i cili intervenoi me sukses dhe shpëtoi portën.

Disa minuta para fundit të ndeshjes, mbrojtësi kroat i Skënderbeut, Marko Radas rrezikoi por pa arritur të gjejë golin.

Me rezultatin e barabartë 0-0 përfunduan 45 minutat e parë të ndeshjes.

Edhe në pjesën e dytë mysafirët me ngulm kërkonin golin e epërsisë por edhe njëherë portieri Orges Shehu shpëtoi portën duke intervenuar me sukses pas goditjes nga Omo.

Pasi kaluan një orë lojë, sulmuesi afrikan i Skënderbeut Sowe tentoi me një goditje të fuqishme por pa arritur cakin.

Mbrojtësi i Kosovës, Amir Rrahmani që luan për Dinamon e Zagrebit u vërshëllye gjatë gjithë kohës nga tifozët pasi kishte deklaruar më parë se do t’i shënonin shumë gola Skënderbeut në Shqipëri.

12 minuta para fundit të ndeshjes, mesfushori nga Mali i Skënderbeut, Bakary Nimaga u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë duke lënë skuadrën e tij me 10 futbollistë në fushë.

Deri në fund të ndeshjes, Dinamo tentonte me çdo kusht shënimin e golit por një gjëje të tillë nuk ia arriti falë mbrojtjes fantastike të shqiptarëve.

Kësisoj pas 95 minutave, ndeshja përfundoi me rezultat të bardhë 0-0, dhe falë golit të shënuar në udhëtim, ish-kampionët e Shqipërisë arritën të kalojnë tutje për tu futur në grupet e Ligës së Evropës.

Këtë sukses Skënderbeu e kishte arritur edhe dy vite më parë, ndërsa tani bardh e kuqtë synojnë të marrin sa më shumë pikë në grupet e Ligës së Evropës. /Telegrafi/

"Unë thjeshtë dua të luaj futboll" - Vini Jr me një gjest të shëmtuar në miqësore, Laporte tallet me të pas ndeshjes

Gol fenomenal nga Xherdan Shaqiri prej gjuajtjes së lirë

Zbulohen dhe renditen 10 sulmuesit më të mirë të të gjitha kohërave, shumë befasi në listë