Nuk ka fitues në Anfield mes Liverpoolit dhe Bayernit, gjithçka vendoset në ndeshjen e kthimit

LIVERPOOL, ENGLAND - FEBRUARY 19: Naby Keita of Liverpool ateempts a spectacular shot goalwards during the UEFA Champions League Round of 16 First Leg match between Liverpool and FC Bayern Muenchen at Anfield on February 19, 2019 in Liverpool, England. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Liverpooli dhe Bayern Munichu janë ndarë pa gola (0-0) në ndeshjen e parë të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve, në ndeshjen që u zhvillua të martën mbrëma në Anfield.

Një mundësi të mirë në minutat e para e pati Mohamed Salah, por prekja e topit ishte e lehtë dhe nuk pati probleme për Manuel Neuer. Në anën tjetër rrezikoi Robert Lewandowski, por edhe portieri Alisson ishte në vend.

Robert Lewandowski në ndeshjen kundër Liverpoolit (Foto: Stu Forster/Getty Images/Guliver)

Kingsley Coman tregohej i rrezikshëm në krahun e tij, ndërkohë që Salah ishte gjithmonë i rrezikshëm. Teksa raste të mira pati edhe Sadio Mane, i cili nuk u tregua efektiv.

Pas një rasti të Joel Matip, u mbyll pjesa e parë e takimit duke bërë që skuadrat të shkonin në pushim me rezultatin e fillimit të ndeshjes.

Në fraksionin e dytë, nuk pati shumë raste konkrete për gol, duke qenë se zhvillohej një ndeshje e luftuar, porse mungonin aksionet në fazën finale.

Serge Gnabry përpiqej të krijonte aksione nga krahu i djathtë, mirëpo nuk kalohej mbrojtja vendase. Redsat në anën tjetër rrezikuan kah fundi i ndeshjes përmes Mane, por Neuer nuk lejonte që topi ta kalojë vijën fatale.

Mohamed Salah në ndeshjen kundër Bayernit (Foto: Clive Brunskill/Getty Images/Guliver)

Deri në fishkëllimën e fundit të gjyqtarit, asnjëra nga skuadrat nuk arriti që ta gjente rrjetën, ashtu që ndeshja u mbyll pa gola.

Rezultati padyshim që shkon në favor të Bayern Munichut, pasi sfidën kthyese e zhvillon në Allianz Arena. Por, mospranimi i golit në terren vendas, i lë gjasat shumë të hapura edhe për Liverpoolin. /Telegrafi/