Lëvizja e Cristiano Ronaldos te skuadra e Arabisë Saudite, Al-Hilal dështoi vetëm për shkak të një ndalimi të transferimeve, sipas pretendimeve nga presidenti i klubit Fahad ben Nafel.

Sportsmail raportoi në ditën e fundit të transferimit se skuadra me bazë në Riad ishte e vetmja që bëri një ofertë për yllin e Manchester United pasi ai njoftoi dëshirën e tij për t’u larguar këtë verë për shkak të mungesës së tyre të futbollit në Ligën e Kampionëve.

Dhe Ben Nafel, i cili sanksionoi një kontratë dyvjeçare me vlerë mbi dy milionë euro në javë dhe 210 milionë euro në total plus një tarifë transferimi prej 30 milionë euro, këmbënguli se sulmuesi portugez ishte i kënaqur me lëvizjen në parim, pavarësisht raportimeve se ai e ndjente atë, ishte një hap poshtë dhe dëshira e tij për të luajtur në Ligën e Kampionëve.

Reklama
Reklama

Ai i tha kanalit Thamanya në YouTube: “Po, ne kemi negociuar me Ronaldon. Problemi nuk ishte te paratë apo te parimi”.

“Al-Hilal është në gjendje të sjellë yjet e botës, por ishte vendimi i Qendrës së Arbitrazhit Sportiv që na pengoi të regjistrojmë lojtarët”.

“Ne nuk i ndalëm negociatat me lojtarët pavarësisht vendimit për ndalim, por ne po vononim hyrjen në fazën përfundimtare të negociatave derisa të hiqej ndalimi”, ka shtuar më tej Ben Nafel.

Vetëm një klub ka bërë deri më tani ofertë zyrtare për Ronaldon Vetëm një klub ka bërë deri më tani ofertë zyrtare për Ronaldon

Oferta do ta kishte bërë 37-vjeçarin futbollistin më të paguar në botë.

Al-Hilal u dënua me një ndalim transferimi në maj pasi mesfushori i tyre Mohamed Kanno ndryshoi mendje për një lëvizje te Al-Nassr në minutën e fundit, me një kontratë tashmë të nënshkruar me të dy klubet.

Reklama
Reklama

Al-Hilal, i menaxhuar nga Ramon Diaz, ka në skuadrën e tyre lojtarë si ish-mesfushori sulmues i West Bromwich Albion, Matheus Pereira, ish-sulmuesi i Atletico Madridit, Luciano Vietto, sulmuesi malian Moussa Marega dhe sulmuesi nigerian Odion Ighalo – dikur i United. /Telegrafi/