Kritikët e filmit, Nicholas Barber dhe Caryn James, për BBC-në kanë përzgjedhur 20 filmat që, për vlerësimin e tyre, janë më të mirët të vitit 2022. Listën e përpiluar nga ata, Telegrafi e sjell si më poshtë.

EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE

Regjia: Daniel Kwan, Daniel Scheinert; Skenari: Daniel Kwan, Daniel Scheinert; Luajnë: Michelle Yeoh, Stephanie Hsu, Ke Huy Quan, Jenny Slate, Harry Shum Jr., James Hong, Jamie Lee Curtis …

TOP GUN: MAVERICK

Regjia: Joseph Kosinski; Skenari: Ehren Kruger, Eric Warren Singer, Christopher McQuarrie; Rrëfimi: Peter Craig, Justin Marks; Bazuar: Sipas karaktereve të krijuara nga Jim Cash dhe Jack Epps Jr.; Luajnë: Tom Cruise, Miles Teller, Jennifer Connelly, Jon Hamm, Glen Powell. Lewis Pullman, Ed Harris, Val Kilmer …

Reklama
Reklama

TURNING RED (film i animuar)

Regjia: Domee Shi; Skenari: Julia Cho, Domee Shi: Rrëfimi: Domee Shi, Julia Cho, Sarah Streicher; Zërat: Rosalie Chiang, Sandra Oh, Ava Morse, Hyein Park, Maitreyi Ramakrishnan, Orion Lee, Wai Ching Ho …

L’ÉVÉNEMENT

Regjia: Audrey Diwan; Skenari: Audrey Diwan, Marcia Romano, Anne Berest; Bazuar:

Vepra “L’événement” nga Annie Ernaux; Luajnë: Anamaria Vartolomei, Kacey Mottet Klein, Sandrine Bonnaire, Louise Orry-Diquero, Louise Chevillotte …

AFTER YANG

Regjia: Kogonada; Skenari: Kogonada; Bazuar: “Saying Goodbye to Yang” nga Alexander Weinstein; Luajnë: Colin Farrell, Jodie Turner-Smith, Justin H. Min, Malea Emma Tjandrawidjaja, Haley Lu Richardson …

MOONAGE DAYDREAM (film dokumentar)

Reklama

Regjia: Brett Morgen; Skenari: Brett Morgen; Dedikuar: Rokerit David Bowie

SANS FILTRE

Regjia: Ruben Östlund; Skenari: Ruben Östlund; Luajnë: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Dolly de Leon, Iris Berben, Vicki Berlin …

Reklama

THE ETERNAL DAUGHTER

Regjia: Joanna Hogg; Skenari: Joanna Hogg; Luajnë: Tilda Swinton, Joseph Mydell, Carly-Sophia Davies …

THE FABELMANS

Regjia: Steven Spielberg; Skenari: Steven Spielberg, Tony Kushner; Luajnë: Michelle Williams, Paul Dano, Seth Rogen, Gabriel LaBelle, Judd Hirsch …

RRR

Regjia: S. S. Rajamouli; Skenari: S. S. Rajamouli; Rrëfimi: V. Vijayendra Prasad; Luajnë: N. T. Rama Rao Jr., Ram Charan, Ajay Devgn, Alia Bhatt, Shriya Saran …

THE BANSHEES OF INISHERIN

Reklama

Regjia: Martin McDonagh; Skenari: Martin McDonagh; Luajnë: Colin Farrell, Brendan Gleeson, Kerry Condon, Barry Keoghan …

BABYLON

Regjia: Damien Chazelle; Skenari: Damien Chazelle; Luajnë: Brad Pitt. Margot Robbie. Diego Calva, Jean Smart, Jovan Adepo, Tobey Maguire …

GLASS ONION: A KNIVES OUT MYSTERY

Regjia: Rian Johnson; Skenari: Rian Johnson; Luajnë: Daniel Craig, Edward Norton, Janelle Monáe, Kathryn Hahn, Jessica Henwick …

Reklama

HEOJIL GYEOLSIM

Regjia: Park Chan-wook; Skenari: Jeong Seo-kyeong, Park Chan-wook; Luajnë: Tang Wei, Park Hae-il …

GUILLERMO DEL TORO’S PINOCCHIO (film me kukulla në teknikën kuadër-për-kuadër/stop-motion)

Regjia: Guillermo del Toro, Mark Gustafson; Skenari: Guillermo del Toro, Patrick McHale;

Rrëfimi: Guillermo del Toro, Matthew Robbins; Bazuar: Vepra “Le avventure di Pinocchio: storia di un burattino” nga Carlo Collodi; Zërat: Ewan McGregor, David Bradley, Gregory Mann, John Turturro, Cate Blanchett …

Reklama

TÁR

Regjia: Todd Field Skenari: Todd Field; Luajnë: Cate Blanchett, Noémie Merlant. Nina Hoss, Sophie Kauer, Julian Glover …

AFTERSUN

Regjia: Charlotte Wells; Skenari: Charlotte Wells; Luajnë: Paul Mescal. Frankie Corio, Celia Rowlson-Hall …

ONODA: ICHIMANYA O KOETE

Regjia: Arthur Harari; Skenari: Arthur Harari; Luajnë: Yuya Endo, Kanji Tsuda, Yuya Matsuura, Tetsuya Chiba, Shinsuke Kato …

Reklama

DOCTOR STRANGE AND THE MULTIVERSE OF MADNESS

Regjia: Sam Raimi; Skenari: Michael Waldron; Bazuar: Stripat e “Marvel Comics”: Luajnë: Benedict Cumberbatch. Elizabeth Olsen. Chiwetel Ejiofor, Benedict Wong …

CORSAGE

Regjia: Marie Kreutzer; Skenari: Marie Kreutzer; Luajnë: Vicky Krieps; Florian Teichtmeister: Katharina Lorenz, Jeanne Werner, Alma Hasun …

Reklama

/Telegrafi/