LAJMI I FUNDIT:

Njeriu i tetë më i pasur në botë dëshiron ta blejë Liverpoolin

Njeriu i tetë më i pasur në botë dëshiron ta blejë Liverpoolin

Liverpool është kontaktuar nga miliarderi indian Mukesh Ambani në lidhje me blerjen e mundshme të klubit, sipas raportimeve.

Reklama

Javën e kaluar, u zbulua se Fenway Sports Group do të ishte i gatshëm të shesë klubin anglez pas 12 vitesh në krye.

FSG thuhet se ka paraqitur tashmë një ofertë të plotë të shitjeve për blerësit e mundshëm dhe janë duke pritur oferta.

Ambani, i renditur si njeriu i tetë më i pasur në botë nga Forbes ka pyetur tashmë për klubin, raporton The Mirror.

Besohet se FSG do të ishte e gatshme të ndahej me Liverpoolin për rreth katër miliardë euro. Ky çmim nuk do ta shtynte sportdashësin Ambani, një figurë kyçe në botën sportive indiane.

65-vjeçari zotëron ekskluzivitetin e klubit të kriketit IPL Mumbai Indians, ndërsa ai gjithashtu luajti një rol jetik në ngritjen e Superligës së futbollit të Indisë në vitin 2013.

Ambani do të ishte i gatshëm të ‘pomponte miliona’ në tregun e transferimeve për të ndihmuar Liverpoolin të mbyllte diferencën me Manchester Cityn.

Klopp me John W. Henry, pronari kryesor i Liverpool, në 2016. (Kredia e Imazhit: Alamy)

City ka fituar katër nga pesë titujt e fundit të Ligës Premier, me triumfin e Liverpoolit në vitin 2020 që ishte i vetmi i jashtëzakonshëm.

Në fakt, pasuria neto e Ambanit është 93.1 miliardë euro. Kjo është 67.1 miliardë euro më shumë se pronari i Cityt, Sheikh Mansour.

Pritet që Ambani do të duhet të luftojë investime të tjera nga Lindja e Mesme si dhe nga ShBA nëse dëshiron të marrë kontrollin e Reds. /Telegrafi/