Gjithmonë shohim të famshmit tanë të preferuar në televizor duke qeshur dhe duke qenë përherë të lumtutr, duke ndriçuar dhe mahnitur.

Jeta e tyre duket e përsosur me një punë të lehtë dhe emocionuese. Ata thjesht bëjnë atë që duan dhe fitojnë miliona. Çfarë përralle!

Njëmbëdhjetë gra të famshme që dëshmuan se mund të bëhesh nënë edhe në vitet 40 (Foto) Njëmbëdhjetë gra të famshme që dëshmuan se mund të bëhesh nënë edhe në vitet 40 (Foto)

Por, ka shumë prej tyre që e dinë nga përvoja personale se sa të vërteta janë fjalët: “Pa dhimbje, pa fitim”.

Bright Side bëri një listë të të famshmëve me famë botërore të cilët dikur ishin të pastrehë dhe kaluan kohë të vështira për të realizuar ëndrrat e tyre. Kush do t’ju habisë më shumë?

11. Jim Carrey

Kur babai i Jim Carreyt humbi punën dhe shtëpinë e tyre, familja hyri në një vagon fushues të ‘Volkswagenit’. Kur Carrey u bë 16 vjeç, ai vendosi të braktisë shkollën dhe të fillojë të mbështesë familjen e tij përmes përshtypjeve të vogla dhe shfaqjeve ‘stand-up’. Carrey dikur tha se ishte ndoshta gjatë këtyre periudhave të vështira financiare që ai zhvilloi ndjenjën e tij të humorit. Jim Carrey kurrë nuk hoqi dorë, pavarësisht nga të gjitha mosmarrëveshjet dhe sfidat, ai ia arriti që të ketë një karrierë të suksesshme.

10. Halle Berry

Në të 20-at e hershme, Halle u zhvendos në Çikago në ndjekje të karrierës së saj të aktrimit. Ajo nuk kishte para, dhe nëna e saj refuzoi ta ndihmonte. Kështu aktorja u gjet në një strehë për të pastrehët. Halle pranoi se ishte një periudhë e vështirë e jetës së saj, por mësoi se si të kujdeset për veten dhe të merrte fatin në duart e saj. Nga streha e të pastrehëve, ajo përfundoi si stuhi në serinë e filmave “X-Men”. Çfarë udhëtimi i stuhishëm por i pabesueshëm!

9. Jennifer Lopez

Kur Jennifer ishte vetëm 18 vjeç, ajo u grind me nënën e saj dhe kështu përfundoi duke fjetur në shtratin e një studioje vallëzimi. Lufta ishte mbi dëshirën e Jenniferit për të ndjekur një karrierë vallëzimi. Vetëm pak muaj më vonë, ajo mori një punë vallëzimi në Evropë. Kur u kthye, ajo u zhvendos në L.A pasi fitoi një konkurs kombëtar për një vend vallëzimi në serialin televiziv popullor “In Living Color” si një nga ‘vajzat fluturuese’. E gjithë kjo ndodhi brenda një viti. Një shembull tjetër i asaj që ndodh kur zgjedh të ndjekësh ëndrrën pavarësisht nga ndonjë shans.

8. Harry Houdini

Magjistari më i madh që bota ka njohur është lutur për monedha, ka shitur gazeta dhe ka lyer këpucë në moshën 8 vjeç. Ndonjëherë, pas lypjes në rrugë, ai do të kthehej në shtëpi, do t’i fshehte monedhat në flokë dhe do t’i kërkonte nënës së tij të dridhej duke thënë: ”Shiko, unë bëjmagji!”. Kur ai u bë 12 vjeç, u largua nga shtëpia dhe kaloi vetëm një vit. Megjithatë, asgjë nuk dihet për atë vit. Ai u kthye në shtëpi për të punuar si një lajmëtar, një asistent fotografie dhe një prerës kravatash. Në moshën 17 vjeçe, mori emrin e skenës ‘Houdini’ dhe filloi të bënte magji.

7. Charlie Chaplin

Është e vështirë për të gjetur një person të vetëm në Tokë që nuk e njeh Chaplinin. Por është e lehtë për të gjetur miliona njerëz që nuk e dinë se babai i Chaplinit vdiq nga alkoolizmi kur Charlie ishte vetëm 10 vjeç. Nëna e tij u vendos në një spital mendor. Në moshën 14-vjeçare, ai e gjeti veten të varfër dhe të vetëm, duke fjetur në rrugë dhe duke kërkuar ushqim. Gjithçka që mund të bënte ishte gjetja e strehimit në komedi, duke u fshehur pas lotëve të kllounit. Ai vazhdoi të bëhej komediani i parë për t’u admiruar dhe vlerësuar nga miliona njerëz në mbarë botën.

6. Steve Harvey

Steve Harvey nuk është vetëm një mikpritës i famshëm i cili gabimisht njoftoi fituesin e “Miss Universe 2016”. Ai është i dashur nga miliona njerëz për shfaqje televizive të ndryshme të ditës. Por fillimi i famës së tij nuk ishte aq i qetë. Ai filloi si komedian në fund të viteve ’80. Ndarja nga gruaja e tij dhe dërgimi i pensioneve ushqimore për dy fëmijët e tij, rëndoi shumë gjendjen ekonomike. Pas tri viteve të jetesës në një makinë dhe duke përdorur banjo hoteli, dushe pishine, dhe banjot e stacioneve të benzinës ndoqën, derisa më në fund ai u ftua të paraqitej në “Showtime” në Apollo. Vlera e tij neto është 140 milionë dollarë dhe zotëron më shumë se një makinë.

5. Michael Oher

Ky yll i NFL është një nga 12 fëmijët e familjes së tij. Nëna e tij ishte një droguar dhe babai i tij shpesh ishte në burg. Michael ishte brenda dhe jashtë shtëpive kujdestare dhe shpesh ishte i pastrehë, duke ndjekur 11 shkolla të ndryshme gjatë nëntë viteve të para si student. Ai më në fund u mor nga një familje kur ishte 16 vjeç dhe u bënë mbrojtës të tij ligjor një vit më vonë. Në vitet e tij të para, ai filloi të ketë sukses në futboll dhe shumë shpejt fitoi një perspektivë të lartë futbolli, në Tennessee. Çmime të shumta, kampionate, arritje, famë dhe admirim ishin shpërblimet për të gjitha ato vite të luftës së fëmijërisë. Historia e tij frymëzuese u shndërrua në filmin fitues të Akademisë.

4. Hilary Swank

Një vajzë që u rrit në një park rimorkioje. Ajo dhe nëna e saj kishin jetuar në një makinë dhe në një shtëpi të zbrazët. Disa miq shitën një shtëpi, dhe ata lejuan që Hilari dhe nëna e saj të qëndronin gjatë netëve, por gjatë ditës duhej të largoheshin, kështu që klientët potencialë mund të vinin e të shihnin vendin. Me dy çmime ‘Oscar’ (të cilat ajo i fitoi në moshën 30 vjeçare) dhe një vlerë neto prej 40 milion dollarë, ajo ende udhëton me metro çdo ditë. Vetëm një vajzë e thjeshtë nga një park rimorkio.

3. Daniel Craig

Ky James Bond i fortë dhe elegant nuk ishte gjithmonë i pasur dhe i famshëm. Ai dikur ishte një kamarier i zakonshëm, duke fjetur në një bankë në disa raste. Të jesh një aktor që lufton nuk ka të bëjë me romancën, vetëm punën e vështirë, përkushtimin dhe besimin e fortë, dhe kjo është ajo që ndihmoi Danielin që t’i përmbushë të dy anët e mdelajes dhe më në fund të arrijë ëndrrën e tij.

2. Ella Fitzgerald

Kur Ella ishte 15 vjeçe, nëna e saj vdiq dhe u abuzua nga njerku i saj. Ajo iku dhe e gjeti veten duke punuar me mafian. Ajo u kap shpejt nga policia dhe u fut në një shkollë për reforma të femrave. Ajo u largua përsëri për t’u bërë e pastrehë për disa kohë. Në vitin 1981, ajo këndoi për Presidentin Ronald Reagan. Ajo fitoi 13 çmime ‘Grammy’ dhe mori medalje nga Presidentët Reagan dhe George H. W. Bush. Ajo është një nga këngëtarët më të famshëm dhe më të dashur të jazz-it të të gjitha kohërave, duke kapërcyer abuzimet, humbjet, lidhjet mafioze dhe pa strehë. Jo një film, vetëm jeta reale.

1. Chris Pratt

Kujdestari më i famshëm i ‘Galaxy-t’ nuk ishte gjithmonë qendra e universit që vepronte. Ai u largua nga shkolla në moshën 17 vjeçare dhe mori një punë për shitjen e kuponave. Dy vjet më vonë, ai pranoi ofertën e një miku: një biletë me një drejtim në Havai. Doli të ishte një vend i mrekullueshëm për të filluar një jetë të pastrehë, duke fjetur në një furgon ose në një çadër në plazh. Ka pasur farë e keqe, pije dhe orë minimale të punës për të mbuluar furnizimet me gaz, ushqim dhe peshkim. Chris ishte një kamerier në kompaninë ‘Bubba Gump Shrimp’, kur një aktore e vuri re dhe e ftoi të ishte në debutimin e saj në drejtori. Një lamtumirë e shkurtër në Havai dhe përshëndeje me Hollywoodin! /Telegrafi/