Producentja e filmit “James Bond”, Barbara Broccoli zbuloi planet për fazën tjetër të aventurës së re të personazhit ikonik. Ajo vuri në dukje se xhirimet për filmin e ardhshëm “Bond 007” janë afërsisht dy vjet larg, pasi studioja punon për të rishpikur personazhin dhe për të gjetur një zëvendësues për ish-njeriun kryesor, Daniel Craig.

Reklama

“James Bond” ka qenë një element kryesor në universin kinematografik që nga fillimi i tij në maj të vitit 1963 me publikimin e Dr.No, ku luajti aktori skocez Sean Connery, njeriu i parë që kishte këtë rol kryesor. Pas Connery-t, disa aktorë të talentuar kanë marrë pjesë në kostumin e “007”, me Craig dhe Pierce Brosnan që mishërojnë dy portretizimet e fundit të personazhit ikonik. ‘Gjuetia’ për një fytyrë e re për të vazhduar trashëgiminë e personazheve tashmë ka filluar, por deri atëherë, xhirimet do të duhet të presin.

Reklama
Reklama

Ndërsa fliste për një afat, Broccoli nuk do të zbulojë se kush do të luante më pas James Bondin, por ajo ofroi disa informacione për hapat e ardhshëm që do të ndërmerren. “Askush nuk është në garë”, u shpreh Brokoli. “Ne po punojmë se ku të shkojmë me të, ne po flasim për këtë. Nuk ka një skenar dhe ne nuk mund ta gjejmë një të tillë derisa të vendosim se si do t’i qasemi filmit të ardhshëm, sepse, në të vërtetë, ai është një rishpikje e Bond”.

Të gjitha lajmet nga Idris Elba Të gjitha lajmet nga Idris Elba

“Ne po rishpikim se kush është ai dhe kjo kërkon kohë”, deklaroi Broccoli. “Unë do të thosha se xhirimet janë të paktën dy vjet larg”. Craig kohët e fundit përfundoi drejtimin e tij pesëmbëdhjetëvjeçar si “007”, i cili filloi në vitin 2006 me Casino Royale. Filmi i fundit i aktorit si personazh emblematik erdhi në vitin 2021 me “No Time to Die”, filmi i katërt me performancën më të mirë globalisht atë vit, duke sjellë mbi 770 milionë dollarë nga arkat botërore. Do të jetë interesante të shohësh drejtimin e marrë me personazhin, por ajo që është e pamohueshme është ‘fantazma’ që rrethon figurën karizmatike.

Reklama
Reklama

Me kalimin e viteve, janë shfaqur spekulime rreth asaj se kush do të vesh kostumin për serinë e ardhshme të filmave “007”, por asgjë konkrete nuk është konfirmuar apo vendosur. Ylli Idris Elba ka qenë kandidati më favoritë i përfolur për t’u konsideruar për rolin, gjë që do ta bënte aktorin afrikano-amerikanin e dytë që fitoi rolin “007” pas Lashana Lynch. Në bisedat e hershme kanë hyrë edhe aktorë të tjerë të talentuar, por zyrtarisht asnjë emër nuk ka dalë në sipërfaqe.

Vdekja e Craig në “Bond in No Time to Die” ka hapur një vend vakant, por procesi kritik i gjetjes së zëvendësuesit të tij është një detyrë që Brokolit do t’i marrë kohën për ta përfunduar. Performanca e Craig shihet vërtet si një nga portretizimet më të mira të James Bond, duke e bërë thelbësore gjetjen e dikujt që mund ta lartësojë personazhin edhe më tej. Me xhirimet rreth dy vjet larg, një njoftim për yllin e ardhshëm kryesor të “007” duhet të dalë në muajt e ardhshëm. /Telegrafi/

Reklama
Reklama

Foto: Daily Express