LAJMI I FUNDIT:

Një ilaç i kohës së lashtë për dhimbjen e fytit: Ziejeni një përbërës në ujë dhe hiqni qafe dhimbjen

Një ilaç i kohës së lashtë për dhimbjen e fytit: Ziejeni një përbërës në ujë dhe hiqni qafe dhimbjen

Moti më i ftohtë që na vjen gjithashtu ndikon në ftohjet më të shpeshta, kurse një nga simptomat më të zakonshme që shfaqet është gërvishtja ose dhimbja e fytit

Për fat të mirë, ekziston një mënyrë e thjeshtë, e natyrshme për të hequr qafe këtë simptomë irrituese.


Gjithçka që ju nevojitet janë dy përbërës – uji dhe kripa, transmeton Telegrafi.

Shpëlarja e fytit me ujë të kripur është një ilaç që është përdorur nga gjyshet tona dhe është shumë i dobishëm për ftohjet, infeksionet e sinusit dhe probleme të tjera më të buta.

Ky ilaç i vjetër mund të përdoret edhe nga fëmijët mbi gjashtë vjeç, pra të gjithë ata që mund të bëjnë gargarë me ujë.

Është vërtetuar shkencërisht se kripa ndihmon në tërheqjen e ujit nga indet e gojës, duke krijuar një barrierë kripe që parandalon kthimin e shatogjenëve të dëmshëm.

Kjo do të thotë që shpëlarja e fytit me ujë të kripur në të vërtetë bllokon viruset dhe bakteret, zvogëlon rrezikun e infeksioneve të gojës dhe fytit dhe lehtëson inflamacionin në disa raste më të lehta.

Për të bërë ujë me kripë për shpëlarjen e fytit, duhet të përzieni një të katërtën ose më së shumti gjysmë luge çaji kripë me 230 mililitra ujë.

Është mirë që uji të jetë i ngrohtë, jo i nxehtë, sepse nxehtësia e ujit do të lehtësojë gërvishtjet dhe dhimbjet e fytit. Përveç kësaj, kripa do të tretet më lehtë në ujë të ngrohtë. Për këto qëllime mund të përdorni çdo lloj kripe.

Pasi të keni përgatitur ujin me kripë, bëni gargarë në fyt për aq kohë sa të mundeni. Më pas fërkojeni në gojë dhe dhëmbë dhe më pas pështyjeni.

Rekomandohet ta bëni këtë të paktën dy herë në ditë dhe nuk do të ketë asnjë efekt anësor nëse e bëni disa herë në ditë.

/Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Kalo në kategori