LAJMI I FUNDIT:

“Një ditë e keqe për Putinin”

“Një ditë e keqe për Putinin”

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së ka miratuar dërgimin e 60.8 miliardë dollarëve ndihmë të huaj për Ukrainën.

Dhe ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ka thënë se votimi përfaqëson një “ditë të keqe për Putinin” dhe një “ditë të keqe për këdo që guxoi të besonte se Amerika mund të lëkundet kur vjen puna për të mbrojtur atë që përfaqëson”.


Ai vlerësoi politikanët republikanë dhe demokratë që “bënë zgjedhjen e duhur”, përcjell Telegrafi.

Reagon Kremlini, pas miratimit të “paketës së madhe” për Ukrainën nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së
Lexo po ashtu Reagon Kremlini, pas miratimit të “paketës së madhe” për Ukrainën nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së

Kuleba tha se ai shpreson se projektligji do të miratohet plotësisht në ligj së shpejti, në mënyrë që ndikimi i tij të mund të “ndihet nga luftëtarët tanë në vijën e parë”.

Ndryshe, lidhur me votimin, një reagim ka pasur edhe nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Ai ka përshëndetur ndihmën e re ushtarake për Ukrainën, për të cilën ai thotë se demonstron “mbështetje të vazhdueshme dypartiake” për përpjekjet e saj të luftës.

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së miraton “paketën e madhe” të ndihmës për Ukrainën
Lexo po ashtu Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së miraton “paketën e madhe” të ndihmës për Ukrainën

“Kjo rritje e konsiderueshme e ndihmës do të plotësojë dhjetëra miliarda ndihma që i ofrohen Ukrainës nga aleatët evropianë”, citohet të ketë thënë ai në një deklaratë.

“Në Këshillin NATO-Ukrainë të premten, ministrat aleatë të Mbrojtjes ranë dakord të ofrojnë mbështetje të mëtejshme ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë mbrojtjen ajrore”.

“Unë inkurajoj Senatin të veprojë shpejt për t’ia dërguar këtë projekt-ligj presidentit (Joe) Biden”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Serbia
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Botë
Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar

Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar "murin kundër dronëve të Rusisë"

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Kalo në kategori