Ky është momenti tronditës kur një bandë hajdutësh të armatosur bastisin një dyqan Apple në Covent Garden përpara se të largoheshin nga vendi i ngjarjes me produkte teknologjike me vlerë mijëra euro.

Sipas medieve britanike, përcjell Telegrafi, në orën 13:10 të së dielës pasdite, Policia Metropolitane u thirr në skenën e dyqanit të elektronikës në qendër të Londrës pasi një grup burrash ‘u futën me forcë’.

Një dëshmitar që e pa incidentin nga një kat tjetër i dyqanit tha se klientëve gjithashtu iu “rrëmbyen” telefonat dhe sendet e tyre.

Mësohet se ata vodhën tableta, iPhone, çanta dhe laptopë nga dyqani në The Piazza, Covent Garden.

Reklama

“Nuk jam i sigurt nëse njerëzit janë lënduar, por klientëve iu janë rrëmbyer telefonat dhe gjërat, kështu që jam i sigurt se ka pasur një përleshje gjatë kësaj”, ka thënë dëshmitari.

Reklama

Një nga personat e maskuar u ndoq gjithashtu nga një anëtar i publikut, si dhe një anëtar i ekipit të sigurimit të Covent Garden.

Policia Metropolitane ka thënë: “Rreth orës 13:10 të së dielës, më 17 korrik, policia mori disa telefonata që raportonin se një grup meshkujsh kishin hyrë me forcë në një dyqan në The Piazza, Covent Garden”.

“Disa nga grupi u raportua se mbanin armë. Ata dyshohet se kanë vjedhur një sërë sendesh përpara se të iknin nga zona në drejtime të ndryshme. Ndërsa kjo ishte një përvojë e frikshme e kuptueshme për stafin dhe klientët, nuk pati raportime për ndonjë lëndim fizik. Grupi kishte ikur përpara mbërritjes së oficerëve, por një hetim është duke u zhvilluar”. /Telegrafi/

Reklama
Reklama