LAJMI I FUNDIT:

Nigeria mendoi se preku finalen, por VAR kishte plane të tjera – anulohet goli, akordohet penallti në anën tjetër të fushës

Nigeria mendoi se preku finalen, por VAR kishte plane të tjera – anulohet goli, akordohet penallti në anën tjetër të fushës

Një moment interesant ndodhi në ndeshjen gjysmëfinale të Kupës së Afrikës mes Nigerisë dhe Afrikës së Jugut, ky Nigeria ishte afër të kalonte në finale, por që VAR kishte plane tjera.

Nigerianët ishin duke udhëhequr me rezultat 1-0 në një gol të shënuar në mesin e pjesës së dytë nga Troost-Ekong nga pika e bardhë.


Në minutën e 85-të, sulmuesi i njohur Victor Osimhen, shënoi për 2-0 për nigerianët që nisën festën e kualifikimit në finale.

Por VAR-i kishte plane të tjera dhe gjyqtari kryesor u ftuar për një rishikim të një rasti para se të shënohej goli i Nigerisë.

Aty vërehej një faul në zonë të Nigerisë, ku gjyqtar egjiptian Amin Omar, vendosi  të akordojë penallti për Afrikën e Jugut.

Festa nga njëra anë kaloi në anën tjetër, ku kësaj radhe jug-afrikanët kishin rastin për të shënuar dhe nga pika e bardhë nuk gaboi Teboho Mokoena që shënoi për 1-1.

Ndeshja shkoi në vazhdime ku në 30 minuta ose në penallti dihet finalisti. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

La Liga
Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Bundesliga
Ish-legjenda e Liverpoolit tregon trajnerin favorit për ta zëvendësuar Kloppin

Ish-legjenda e Liverpoolit tregon trajnerin favorit për ta zëvendësuar Kloppin

Premier League
Ancelotti i bën një premtim të madh Arda Gulerit mes pakënaqësive për mungesë minutash

Ancelotti i bën një premtim të madh Arda Gulerit mes pakënaqësive për mungesë minutash

La Liga
Interi fiton derbin ndaj Milanit dhe shpallet matematikisht kampion i Serie A

Interi fiton derbin ndaj Milanit dhe shpallet matematikisht kampion i Serie A

Serie A
Humbja nga Reali sjell diçka të mirë te Barcelona, Xavi merr vendimin e madh?

Humbja nga Reali sjell diçka të mirë te Barcelona, Xavi merr vendimin e madh?

La Liga
Kalo në kategori