LAJMI I FUNDIT:

Nga sulmuesi i Real Madridit, Rodrigo te Kubo i Real Sociedadit: 10 talentët më të mirë në La Liga

Nga sulmuesi i Real Madridit, Rodrigo te Kubo i Real Sociedadit: 10 talentët më të mirë në La Liga

Nga sulmuesi i Real Madridit, Rodrygo, duke vazhduar me sulmuesin spanjoll të Athletic Bilbao, Nico Williams, këtu keni dhjetë lojtarët të grupmoshave U21 që kanë dominuar La Ligën deri më tani këtë sezon.

Reklama

Këta janë lojtarët e lindur në shekullin e 21-të që kanë luajtur më shumë minuta në kompeticione deri më sot, me analiza të performancës së tyre në kontekstin e ekipit të tyre.

Lee Kang-In (2001)

Koreano-jugori  kryeson renditjen falë 1,177 minutave të tij të luajtura dhe është një lojtar kyç për Javier Aguirren, me numrin e tretë më të madh të paraqitjeve si lojtar jashtë fushës së Mallorcas. Ai është partneri kryesor i Vedat Muriqit në sulm, qoftë nga krahu i majtë apo nga qendra. Këmba e tij e majtë prodhon rrezik, në lartësi të ndryshme dhe gjuajtjes: Ai tashmë ka dy gola dhe tre asistime, duke luajtur një pjesë në pesë nga 13 golat e ekipit të tij.

Nico Williams (2002)

Anësori i Athletic Bilbaos ka grumbulluar 1128 minuta të luajtura në 14 ndeshjet e para të kampionatit, gjë që e bën atë lojtarin e katërt më të përdorur në fushë nga Valverde. Pjesa më e madhe e minutave të tij janë luajtur në krahun e djathtë, prej nga po krijon rrezik falë shpejtësisë dhe aftësisë ballë për ballë. Ai ka shënuar tre gola dhe ka dhënë tre asistime, ku ky është sezoni i tij debutues në listën e golashënuesve.

Pedri (2002)

Lojtari vazhdon të jetë një nga lojtarët më të përdorur te Barcelona: Ai tashmë ka 1,094 minuta këtë sezon, një shifër e tejkaluar vetëm nga Robert Leëandoëski në mesin e lojtarëve në fushë. Kontrolli i tij, aftësia e tij për të menaxhuar pozicione të ndryshme, vizioni i tij… ai është një figurë kyçe në zhvillimin e lojës së ekipit. Ai është lojtari i dytë më i mirë sulmues për Barcelonën, dhe i dyti për sa i përket pasimeve në të tretën e fundit. Pavarësisht se ka luajtur vetëm 14 ndeshje, ai tashmë ka barazuar rekordin e tij më të mirë të golave ​​në La Liga me tre gola, kështu që do të jetë interesante të shihet se si do të vazhdojë në këtë drejtim.

Balde (2003)

Mbrojtësi i majtë i Blaugranasëve ka luajtur 1032 minuta deri më tani, i dyti pas Leëandoëskit dhe Pedrit në mesin e lojtarëve në fushë, gjë që tregon nivelin e besimit që Xavi ka te lojtari i ri. Rritje të konsiderueshme duke pasur parasysh se ai luajti gjithsej 187 minuta sezonin e kaluar. Ai është një nga mbrojtësit e krahut më të spikatur fizikisht në divizion: Përveç mesatares së lartë të distancës së mbuluar me intensitet të lartë për lojë, vetëm Reinildo ka pasur një shpejtësi maksimale më të lartë se Balde (35.5 km/h krahasuar me 35.4 km/h).

Sergio Camello (2001)

Sulmuesi i Rayo Vallecano është sulmuesi kryesor i Iraolës, me 999 minuta të luajtura. Ka vetëm dy lojtarë në mesin e këtyre dhjetë të rinjve që kanë bërë debutimin e tyre në La Liga këtë sezon, dhe Sergio Camello është njëri prej tyre. Ai po i përmbush pritshmëritë e krijuara pas qëndrimit të tij të madh me Mirandes, ku shënoi 15 gola.

Rodrygo (2001)

Braziliani ka luajtur 994 minuta për Real Madridin, duke e bërë atë sulmuesin e dytë më të përdorur të Carlo Ancelottit deri më tani këtë sezon pas Vini Junior. Ky është sezoni i tij i katërt në La Liga, dhe nga ajo që ka treguar në fushë, është sezoni në të cilin ai do të bëjë kërcimin më të rëndësishëm cilësor. Në mungesë të Benzemës për shkak të lçndimeve, Rodrygo ka luajtur shumë minuta në qendër të sulmit të Los Blancos dhe ka treguar se ka burime për të performuar mirë: ai kombinon me të tjerët, driblon, ka lëvizje të mirë, topin e fundit dhe përfundon. Ai tashmë ka katër gola dhe katër asistime, duke barazuar sezonin e tij më të mirë të golave, dhe është asistuesi më i mirë te Real Madridi.

Miguel Gutierrez (2001)

Angazhimi i Michel për të ofruar minuta në elitë për të rinjtë e talentuar është i palëkundur. Lojtari që merr më shumë minuta është Miguel, i cili tashmë ka grumbulluar 971 minuta me Gironan. Trajneri po mbështet te Miguel Gutierrez, një lojtar i talentuar teknikisht që ka aftësinë për të luajtur me topin, për të qenë dominues në mbrojtje si në katër ashtu edhe në një pesëshe mbrojtëse. Ai ka dy asistime deri më tani këtë sezon, i dyti pas Aleix Garcia në ekipin e tij.

Yunus Musah (2002)

Mesfushori amerikan po bën të ndjehet prezenca e tij në planet e Gennaro Gattusos: ka grumbulluar 927 minuta lojë, duke marrë pjesë në të gjitha ndeshjet që ka qenë në dispozicion të skuadrës. Si një spirancë në sistemin e Valencias, Yunus po i sjell shumë skuadrës për sa i përket kushteve: Ai mbulon shumë hapësirë, vrapon shumë kilometra, duke përfshirë vrapime me intensitet të lartë, kushte që sjellin energji në presion pas humbjes së topit, të cilën trajneri italian dëshiron ta inkurajojë. Në fazën sulmuese, ai krijon hapësira, jep qëndrueshmëri dhe tashmë ka dy asistime, shifër kjo e tejkaluar vetëm nga Guillamon (4) në skuadrën e Valencias.

Takefusa Kubo (2001)

Sulmuesi japonez iu bashkua Real Sociedadit në verë dhe Alguacil po i jep minuta: Ai ka grumbulluar tashmë 894 minuta në 14 ditët e para të ndeshjeve dhe renditet i 5-ti në minuta për çdo lojtar jashtë fushës në skuadrën e Real Sociedad. Brenda ekipit të tij, Take Kubo dallohet për aftësinë e tij për të bërë vrapime me intensitet të lartë: jo vetëm që ai drejton Real Sociedad, por ai është në Top 5 në divizion nëse filtrojmë për lojtarët me mesatare të paktën 60 minuta për lojë.

Arnau Martinez (2003)

Lista kompletohet me lojtarin e dytë në dhjetëshen e parë, i cili, si Sergio Camello, ka debutuar në La Liga këtë sezon. Talenti i dytë i ri më i përdorur i Michel në Girona vjen nga krahu i kundërt: Arnau ka luajtur 884 minuta në sezonin e tij debutues në ligën e parë. Ai është gjithashtu lojtari i dytë më i ri në këtë listë së bashku me Balde, gjë që i shton më shumë vlerë këtij fakti. Mbrojtësi i djathtë, i zhvilluar si mesfushor, është një lojtar intensiv në duele, me një aftësi të madhe në punë ekipore dhe që identifikon shumë mirë momentet në të cilat mund të bëjë dëm në treshën e fundit: Ai tashmë ka dy gola dhe një asistim. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
La Liga më në fund miraton planin e qëndrueshmërisë, Barcelona tani ka drejt rinovimesh dhe transferimesh

La Liga më në fund miraton planin e qëndrueshmërisë, Barcelona tani ka drejt rinovimesh dhe transferimesh

La Liga
‘Largohem me shije të hidhur’ – Di Maria konfirmon mosvazhdimin e kontratës me Juventusin

‘Largohem me shije të hidhur’ – Di Maria konfirmon mosvazhdimin e kontratës me Juventusin

Serie A
Shkarkimi i Maldinit ndryshon objektivat e transferimeve të Milanit

Shkarkimi i Maldinit ndryshon objektivat e transferimeve të Milanit

Serie A
“Një ditë shumë e vështirë për mua, ndjenjë trishtimi tek të gjithë”, Florentino Perez me super fjalim në lamtumirën e Benzemas

“Një ditë shumë e vështirë për mua, ndjenjë trishtimi tek të gjithë”, Florentino Perez me super fjalim në lamtumirën e Benzemas

La Liga
Yjet e Milanit janë tërbuar pas shkarkimit të Maldinit ndaj drejtuesit

Yjet e Milanit janë tërbuar pas shkarkimit të Maldinit ndaj drejtuesit

Serie A
Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

La Liga
Kalo në kategori