Joan Laporta mori vendimin për t’u ndarë me Ronald Koeman të mërkurën mbrëma pasi Barcelona kishte pësuar një tjetër humbje poshtëruese, këtë herë ndaj Rayo Vallecanos në La Liga.

Vendimi, në të vërtetë thuhet se ishte marrë që një kohë të gjatë vetëm pritej momenti i duhur për shkarkimin e holandezit.

Në shkarkimin e tij ndikuan shumë faktorë, ndërsa gazeta Marca ka renditur disa nga arsyet kryesore, përcjell Telegrafi.

Zyrtare: Ronald Koeman shkarkohet nga Barcelona Zyrtare: Ronald Koeman shkarkohet nga Barcelona

Rezultatet

Nuk mund të mohohet se rezultatet e Barcelonës këtë sezon kanë qenë të dobëta. Në 13 ndeshje deri më tani, ata kanë fituar vetëm pesë, kanë humbur pesë dhe kanë barazuar tre. Ata kanë shënuar vetëm 16 gola dhe kanë pranuar 17, dhe ata ende nuk kanë fituar asnjë ndeshje jashtë fushe.

Përshtypja e ekipit

Udhëtimi në Vallecano tregoi një Barcelonë të lodhur dhe të pavetëdijshme. Ata patën vetëm një goditje në portë dhe humbën një penallti, duke humbur një ndeshje që gjithmonë dukeshin të ngjarë ta humbnin.

Sistemi

Koeman ka qenë i vendosur në idetë e tij. Ai donte të përdorte një 3-5-2 sezonin e kaluar dhe e bëri këtë, dhe klubi nënshkroi Luuk de Jong për t’i dhënë atij një opsion tjetër në sulm. Disa nga idetë e Koeman u përplasën me ato të Laportës, i cili dëshiron një formacion 4-3-3.

Marrëdhënia e tij me Laportën

Presidenti dhe trajneri kanë pasur luftën e tyre të fjalëve këtë sezon dhe Laporta i tha hapur Koemanit verën e kaluar se ai do kaloi dy javë duke u përpjekur të gjente dikë që ta zëvendësonte. Ka pasur shumë tensione dhe situata ka qenë e paqëndrueshme.

Liga e Kampionëve në rrezik

Barcelona është e shqetësuar për Ligën e Kampionëve, pasi ka humbur tashmë nga Bayern Munich dhe Benfica. Ata luajnë sërish të martën duke e ditur se duhet të fitojnë me patjetër për të pasur ndonjë mundësi për t’u kualifikuar tutje.

Një trofe i vetëm

Koeman arriti të fitonte vetëm një trofe në Camp Nou, duke fituar Copa del Rey sezonin e kaluar, por ata humbën Superkupën e Spanjës dhe La Ligan në pjesën e fundit të sezonit të kaluar.

Lëndimet

Nëse diçka e ka përcaktuar magjinë e Koeman në klub, janë krizat e lëndimeve me të cilat janë përballur, me Ansu Fati, Philippe Coutinho, Ousmane Dembele dhe Martin Braithwaite të gjithë që kanë pësuar lëndime afatgjata në pika të ndryshme të sezonit.

Shitje të mëdha

Situata financiare e klubit çoi në largime, veçanërisht ato të Lionel Messi dhe Antoine Griezmann. Kjo ishte një pengesë serioze për Koeman, veçanërisht duke humbur 40 gola të garantuara në sezon me largimin e Messit.

Mungesa e burimeve për të nënshkruar

Barcelona nuk ka mundur të forcohet duke shpenzuar, dhe Memphis Depay, Eric Garcia dhe Sergio Aguero u bashkuan të gjithë falas.

Forma alarmante e disa yjeve

Gerard Pique, Frenkie de Jong, Sergio Busquets dhe të tjerë kanë luftuar të gjithë me formën. Edhe Depay ka rënë në formë pas një fillimi të shkëlqyer.

/Telegrafi/