Alen Halilovic u rrit mes pritshmërive të mëdha. Ai u konsiderua si trashëgimtari potencial i Luka Modric dhe kjo zgjoi interesin e të gjithë klubeve të mëdha të Evropës. Më në fund ishte Barcelona ajo që e transferoi, pasi i pagoi pesë milionë euro Dinamo Zagrebit për nënshkrimin e tij në vitin 2014.

I riu kroat bëri debutimin e tij në Kupë me Barçën e Luis Enriques më 15 janar të vitit 2015, por asgjë nuk ishte ashtu siç dukej. Në fakt ai nuk luajti më me ekipin e parë.

Në 2015-16 ai u huazua te Sportingu dhe debutoi në Kategorinë e Parë, në moshën 19 vjeç e dy muaj, nën drejtimin e Abelardo. Në Gijon ai luajti 37 ndeshje (5 gola dhe 5 asistime) përpara se të largohej për në Hamburg në vitin 2016.

Reklama
Reklama

Në Bundesligë nuk u përshtat. Ai u largua, sërish në formë huazimi, te Las Palmas dhe në vitin 2018 nënshkroi me Milanin, me të cilin mezi përfundoi 60 minuta në Ligën e Evropës. Dy huazime të tjera, te Standard dhe Heerenveen, ishin periudhë ku përfundoi pa ekip për herë të parë në karrierën e tij.

Ai u shpëtua nga Birmingham City për të luajtur në Championship. Skuadra e tij e fundit ishte Reading, gjithashtu nga Kategoria e Dytë angleze.

Në moshën 26-vjeçare, pasi ka kaluar në dhjetë skuadra që nga viti 2014, ai ka vendosur të rikthehet në aty ku filloi gjithçka. Halilovic kthehet në Kroaci për të luajtur për NK Rijekan.

U përshkrua si 'Messi i ri' - Alen Halilovic po e prek fundit me kalimin e tij te skuadra angleze U përshkrua si 'Messi i ri' - Alen Halilovic po e prek fundit me kalimin e tij te skuadra angleze
Reklama

“Kam qenë në kontakt me Rijekën për një kohë të gjatë. Doja të kthehesha në Kroaci dhe jam i lumtur që jam këtu”, ka rrëfyer Halilovic në prezantimin e tij.

Reklama

“Sezonin e kaluar e ndoqa ligën nga afër, më shumë se kurrë, dhe ishte shumë interesante. Ky është një motivim edhe më i madh. Është një ekip i mirë dhe ka një atmosferë të mirë”, shtoi ish-lojtari i Barcelonës. /Telegrafi/